Nakoupit akcie firmy, kde vysoce nadpoloviční podíl drží jeden majitel, obvykle znamená nulový vliv. Nebo vliv, který se nule hodně blíží. Valné hromady, v podstatě jediné fórum, kde se může minoritní akcionář dostat ke slovu, se v Česku typicky odehrávají podle předem napsaného scénáře. Když se na stůl dostane nějaká sporná otázka, je málokterý "majoritář" tak velkorysý, aby na své drobné partnery bral zvláštní ohledy. Hraje se podle jeho not. Ti opatrnější si maximálně pohlídají, aby se dodržely formality a po právní stránce bylo vše jakž takž kryté, a jede se vesele dál.

Tak to roky chodilo i v největším českém petrochemickém koncernu Unipetrol, který už od "špidlo-grosso-paroubkovských dob" ("pět na stole v českých", pamatujete?) ovládá polostátní polský kolos PKN Orlen. Především požadavek dividendy, jejíž potřeba a logičnost po dlouholetém půstu byla vzhledem k výborné ziskovosti a čím dál větší hotovosti v kase už nanejvýš zřejmá, jednoduše padal pod stůl. Opakovaně. A když už to jinak nešlo, rozdělil hlavní akcionář drobky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru