Německé nejvyšší státní zastupitelství obžalovalo vojáka Franca A. z příprav útoku na politiky, kteří se podle něj příliš angažovali ve prospěch uprchlíků. Podle vyšetřovatelů chtěl muž útok svalit právě na uprchlíky, a proto se sám na konci roku 2015 nechal registrovat jako syrský běženec.

Osmadvacetiletý voják podle úterní tiskové zprávy nejvyššího státního zastupitelství měl na seznamu možných cílů mimo jiné ministra spravedlnosti Heika Maase (SPD) nebo místopředsedkyni Spolkového sněmu Claudiu Rothovou (Zelení). K uskutečnění svých plánů si obstaral čtyři zbraně, přes 1000 kusů munice a více než 50 výbušných zařízení. Část munice i výbušných zařízení odcizil z armádních zásob.

Případ na jaře v Německu vyvolal skandál především ze dvou důvodů. Jednak tím, že Bundeswehr měl roky jasné indicie o tom, že Franco A. je pravicový radikál, a jednak tím, že německé úřady nepřišly na to, že není uprchlíkem, a ještě mu jako běženci vyplácely peníze.

Franco A. byl zatčen na konci dubna, dvojice údajných spolupachatelů o něco později. Tito dva zadržení jsou dále vyšetřováni. Franco A. je od konce listopadu stíhán na svobodě.

Nejvyšší státní zastupitelství muže 4. prosince obžalovalo vedle přípravy útoku i z dalších trestných činů, včetně krádeže, podvodu nebo porušení zákonů o držení zbraní a o výbušninách.

Související