Nejlepší platební morálku vykazují v Česku malé firmy do pěti zaměstnanců, mezi kterými faktury v termínu splatnosti hradí téměř 46 procent subjektů. Naopak z velkých společností jich platí jen 36 procent. Informace v pondělí zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

"Placením faktur mírně po splatnosti si velké firmy prostřednictvím své ekonomické síly vylepšují cashflow na úkor menších firem. Ty tak těmto velkým firmám prakticky prostřednictvím pozdějších úhrad a delších termínů splatnosti poskytují provozní financování," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Zatímco nejmenší a malé firmy působí zpravidla regionálně, a jsou tak často k včasné splatnosti nuceni z důvodu blízkých vztahů se svými dodavateli, velké firmy se podle Bisnode skrývají za anonymitu komunikace velké korporace bez osobních vztahů. Z analýzy je dále patrné, že problémové platby od 30 dnů po splatnosti se týkají ve stejném poměru všech firem napříč ekonomikou a na velikosti závislé nejsou, dodala Štěpánová.

Podle mezinárodního průzkumu inkasní agentury EOS KSI celkem pětina plateb za zboží a služby v Česku nedorazí včas. Dlužníci z řad podniků a spotřebitelů v průměru uhradí své závazky 15 dní po datu splatnosti. V ČR činí podle průzkumu pohledávky po splatnosti 17 procent z celkového objemu. Další tři procenta jsou nevymahatelná.

Platební morálka českých firem podle velikosti v roce 2016 (v procentech):

Zdroj: Bisnode

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru