Nový fond soukromého kapitálu Espira plánuje investovat 800 milionů korun do českých a slovenských firem se ženami ve vedení. Stojí za ním dvě investiční bankéřky žijící v Praze s bohatými zkušenostmi ze světa financí – Andrea Ferancová Bartoňová a Emília Mamajová.

Podle Ferancové, jež do roku 2013 vlastnila čtvrtinu v investiční společnosti Wood & Company, dosahují firmy s ženami v nejvyšším managementu větší ziskovosti a jsou méně rizikové. Fond v následujících letech plánuje vstoupit do zhruba deseti takových společností z kategorie malých a středních podniků. Zpočátku ale nevylučuje ani nákup podílu ve společnostech řízených muži.

HN: Proč jste se rozhodly, že váš nový fond bude cílit na malé a střední firmy se ženami ve vedení?

Jde o segment, který není dosud příliš obsazený. Většina fondů soukromého kapitálu investuje vesměs do velkých společností. Hodně investorů míří také do IT firem a různých start-upů, ale o tradičnější odvětví, jako jsou služby nebo výroba spotřebního zboží, se jich tolik neuchází. Přitom právě v tradičnějších sektorech dává zaměření na diverzitu velký smysl, protože 70 procent nákupů spotřebního zboží v Česku obstarávají ženy. Když máte v managementu zastoupeného svého největšího zákazníka, dosahujete lepších výnosů, jste více konkurenceschopní a máte potenciál být i ziskovější.

Bankéřky založily fond investující do firem s ženami ve vedení

Dvě investiční bankéřky založily fond Espira, který bude nakupovat podíly v českých a slovenských firmách se ženami ve vedení.

jarvis_5a282fc3498e34d8c92cf6ce.jpeg

Čtěte zde

HN: Jaký podíl žen musí mít firma v managementu, aby splňovala vaše kritérium?

Náš primární cíl je, aby ve vedení byla diverzita. I když nás osloví firma, která zatím ženy ve vedení nemá, my svým vstupem diverzitu přineseme. Řada studií potvrzuje, že takové firmy dosahují výrazně vyšší ziskovosti a nižší rizikovosti. Ziskovost může být vyšší až o 50 procent ve srovnání se společnostmi, kde jsou ve vedení jen muži. Jejich rizikovost je naopak až téměř o 40 procent nižší.

Jinak u našeho fondu ten dopad není jen inspirovat další ženy v podnikaní a realizaci svých snů, ale i v tom, že diverzifikované firmy mají podle studie McKinsey více otevřenou firemní kulturu, jsou "inclusive" , je tam vyšší spokojenost zaměstnanců a klientů, jsou více inovativní a kreativní.

HN: Jak ovšem vaši strategii vnímají investoři, mezi kterými výrazně převažují muži?

Našly jsme investory, kterým se ta strategie líbí a rozhodli se ji podpořit. Jedním z významných investorů je Evropský investiční fond, který podrobně prověřil nejen nás, ale také celý fond a jeho strategie. A to je pro investory záruka kvality.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru