Zpěvák Dan Bárta přišel s nápadem, díky němuž si milovníci přírody mohou zpestřit procházky kolem vody i trochou poznání. Vědci z Ostravské univerzity na základě jeho myšlenky vytvořili aplikaci Lovec vážek, která umožňuje rozpoznat druh vážky a dozvědět se zajímavosti z jejího života. Lidé mohou zároveň získaná data z daného místa odeslat s připojenou fotografií do databáze, a přispět tak k vědeckému výzkumu, který umožní zlepšit ochranu nejen vážek.

"Vážky jsou v aplikované ekologii velmi důležitým článkem. Jejich prostřednictvím můžeme indikovat i globální změny prostředí včetně klimatu. Dokážeme díky nim sledovat změny vodního i suchozemského prostředí pod vlivem člověka. Často jsou takzvanými deštníkovými druhy, což znamená, že jejich ochranou zajistíme ochranu řady dalších, třeba i nepříbuzných druhů," uvádí vedoucí katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a jeden z autorů aplikace Aleš Dolný.

Právě na katedře biologie a ekologie studuje tvůrce myšlenky Dan Bárta, který se zároveň výrazně angažuje ve vědě a výzkumu. V minulosti s kolegy vydal několik publikací, včetně knihy Vážky, která byla letos na literárním festivalu a veletrhu Svět knihy Praha oceněna jako nejlepší přírodovědná encyklopedie v Česku.

Na stejné katedře působí také další autor aplikace Stanislav Ožana, který zde studuje jako doktorand. "Tento způsob zapojení veřejnosti do výzkumu, takzvaná občanská věda, je nejlepší možností, jak rozšířit povědomí o ekologii nenásilnou formou skrz vlastní zájem člověka. V tom je tato aplikace geniální. Lidé se baví, dozvídají se nové informace a vědci díky tomu získávají cenná data," přibližuje Ožana.

Tým biologů aplikaci vyvíjel poslední dva roky a vedle nich se na její přípravě podíleli matematici z Ústavu pro výzkum a aplikaci fuzzy modelování a informatici z katedry informatiky a počítačů.

Zájemci si Lovce vážek mohou stáhnout zdarma na Google Play. Přibližně po měsíci od uvedení má více než 500 stažení. V budoucnu by aplikace měla být  dostupná i pro operační systém iOS. "I přesto, že jsme ji zveřejnili až na konci ‚vážkařské‘ sezony, uživatelé nám posílají záznamy a fotografie, někdy i z doby, kde ještě aplikace nebyla k dispozici. Je tak pro nás velmi pozitivní, že uživatelé jsou nakloněni myšlence spolupráce na reálném výzkumu tohoto unikátního řádu hmyzu," říká Ožana.

V následujícím roce by vědci chtěli aplikaci ještě zpřesnit, co se týče určování jednotlivých druhů, a nabídnout uživatelům větší množství informací a přívětivější uživatelské rozhraní. V budoucnu by navíc lidé mohli podobným způsobem poznávat třeba kobylky nebo žáby. "Náš tým nyní připravuje podklady pro další aplikace podobného charakteru. V příštích letech chceme uvést několik aplikací pro další skupiny živočichů, z řádu hmyzu například pro rovnokřídlé a z obratlovců třeba pro obojživelníky," uzavírá Ožana.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru