Zpěvák Dan Bárta přišel s nápadem, díky němuž si milovníci přírody mohou zpestřit procházky kolem vody i trochou poznání. Vědci z Ostravské univerzity na základě jeho myšlenky vytvořili aplikaci Lovec vážek, která umožňuje rozpoznat druh vážky a dozvědět se zajímavosti z jejího života. Lidé mohou zároveň získaná data z daného místa odeslat s připojenou fotografií do databáze, a přispět tak k vědeckému výzkumu, který umožní zlepšit ochranu nejen vážek.

"Vážky jsou v aplikované ekologii velmi důležitým článkem. Jejich prostřednictvím můžeme indikovat i globální změny prostředí včetně klimatu. Dokážeme díky nim sledovat změny vodního i suchozemského prostředí pod vlivem člověka. Často jsou takzvanými deštníkovými druhy, což znamená, že jejich ochranou zajistíme ochranu řady dalších, třeba i nepříbuzných druhů," uvádí vedoucí katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a jeden z autorů aplikace Aleš Dolný.

Právě na katedře biologie a ekologie studuje tvůrce myšlenky Dan Bárta, který se zároveň výrazně angažuje ve vědě a výzkumu. V minulosti s kolegy vydal několik publikací, včetně knihy Vážky, která byla letos na literárním festivalu a veletrhu Svět knihy Praha oceněna jako nejlepší přírodovědná encyklopedie v Česku.

Na stejné katedře působí také další autor aplikace Stanislav Ožana, který zde studuje jako doktorand. "Tento způsob zapojení veřejnosti do výzkumu, takzvaná občanská věda, je nejlepší možností, jak rozšířit povědomí o ekologii nenásilnou formou skrz vlastní zájem člověka. V tom je tato aplikace geniální. Lidé se baví, dozvídají se nové informace a vědci díky tomu získávají cenná data," přibližuje Ožana.

Tým biologů aplikaci vyvíjel poslední dva roky a vedle nich se na její přípravě podíleli matematici z Ústavu pro výzkum a aplikaci fuzzy modelování a informatici z katedry informatiky a počítačů.

Zájemci si Lovce vážek mohou stáhnout zdarma na Google Play. Přibližně po měsíci od uvedení má více než 500 stažení. V budoucnu by aplikace měla být  dostupná i pro operační systém iOS. "I přesto, že jsme ji zveřejnili až na konci ‚vážkařské‘ sezony, uživatelé nám posílají záznamy a fotografie, někdy i z doby, kde ještě aplikace nebyla k dispozici. Je tak pro nás velmi pozitivní, že uživatelé jsou nakloněni myšlence spolupráce na reálném výzkumu tohoto unikátního řádu hmyzu," říká Ožana.

V následujícím roce by vědci chtěli aplikaci ještě zpřesnit, co se týče určování jednotlivých druhů, a nabídnout uživatelům větší množství informací a přívětivější uživatelské rozhraní. V budoucnu by navíc lidé mohli podobným způsobem poznávat třeba kobylky nebo žáby. "Náš tým nyní připravuje podklady pro další aplikace podobného charakteru. V příštích letech chceme uvést několik aplikací pro další skupiny živočichů, z řádu hmyzu například pro rovnokřídlé a z obratlovců třeba pro obojživelníky," uzavírá Ožana.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.