Průmyslová výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 10,5 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o 4,9 procenta. K růstu přispěla zejména výroba automobilů a elektřiny, plynu a tepla. Kladný vliv na něj měla také výroba elektrických zařízení. V meziměsíčním srovnání průmyslová produkce ale klesla. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

Po vyloučení sezonních vlivů byla říjnová průmyslová produkce v porovnání s předchozím měsícem reálně nižší o 1,5 procenta. Meziročně po očištění o vliv počtu pracovních dnů výroba v průmyslu stoupla o 5,3 procenta, přičemž letošní říjen měl proti tomu loňskému o dva pracovní dny více. Hodnota nových zakázek byla proti loňskému říjnu vyšší o 10,3 procenta.

V říjnu se opět dařilo automobilkám, jejichž výroba meziročně vzrostla o 10,8 procenta. Elektrárny a plynárny si připsaly nárůst výroby o 15,4 procenta a výrobcům elektrických zařízení se produkce zvýšila o 21,1 procenta. Naproti tomu klesla produkce v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení a výrobě kožených a farmaceutických výrobků.

Průmyslovým podnikům se v říjnu opět dařilo sjednávat nové zakázky. Zahraničích zakázek jim meziročně přibylo o 9,1 procenta a tuzemských o 12,7 procenta. Ke zvýšení přispěly zejména výroba elektrických zařízení, kovovýroba, slévárenství a automobilový průmysl. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně stouply o 8,7 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců v podnicích, které zaměstnávají 50 a více lidí, se meziročně zvýšil o dvě procenta. Jejich průměrná mzda stoupla o 7,1 procenta na 31 211 korun.

Zahraniční obchod je meziročně o pět miliard nižší

Zahraniční obchod skončil v říjnu přebytkem 9,7 miliardy korun, meziročně byl o pět miliard korun nižší. Bilanci negativně ovlivnil hlavně obchod s kovy a elektronikou. 

Proti září se export po sezonním očištění zvýšil o 0,7 procenta a import o 2,2 procenta. V porovnání s loňským říjnem vzrostl vývoz o 9,8 procenta a dovoz o 12,2 procenta.

Pozitivní vliv na říjnovou bilanci měl především rostoucí přebytek v obchodu s motorovými vozidly o 2,3 miliardy korun a s ostatními dopravními a přepravními prostředky o 3,5 miliardy korun.

Naopak nepříznivý vliv mělo hlavně prohloubení deficitu obchodu se základními kovy o tři miliardy korun a dále s počítači, elektronikou a optickými přístroji o 2,8 miliardy. Deficit obchodu s ropou a zemním plynem se zvýšil o 2,4 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila v říjnu přebytkem 55,2 miliardy korun, a byla tak meziročně o tři miliardy vyšší. "Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 8,1 miliardy na 43,9 miliardy korun," uvedl ČSÚ.

Stavebnictví stouplo o 5,9 procenta

Stavební produkce se po zářijovém poklesu vrátila k meziročnímu růstu, v říjnu stoupla o 5,9 procenta. ČSÚ zároveň revidoval pokles za září z 1,1 procenta na 3,2 procenta. Letošní říjen měl o dva pracovní dny více než loňský, po očištění o tyto vlivy stavebnictví meziročně vzrostlo o 3,2 procenta.

Pozemní stavitelství se v říjnu meziročně zvýšilo o 7,5 procenta a produkce inženýrského stavitelství o 2,4 procenta.

Stavební úřady vydaly 7755 stavebních povolení, což bylo o 4,6 procenta více než loni. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36,9 miliardy korun, meziročně se tak zvýšila o polovinu.

Počet zahájených staveb bytů vzrostl proti loňskému říjnu o 30,2 procenta na 2829 bytů. V rodinných domech to byl nárůst o 15,4 procenta a v bytových domech byl jejich počet více než trojnásobně vyšší.

Počet dokončených bytů klesl meziročně o 25,6 procenta na 2340 bytů, přičemž v rodinných domech vzrostl o 7,5 procenta a v bytových domech byl o 59,1 procenta nižší.