Nejvýznamnější český výrobce krmiv pro psy a kočky Vafo, kterého vlastní a řídí podnikatel Pavel Bouška, poprvé ve své historii kupuje konkurenci na západ od českých hranic. Firma, která je v Česku známá nejčastěji pod svou značkou krmiva Brit, koupila distributora krmení Allco na severu Německa. Transakci HN potvrdil přímo Bouška. Cena za 70procentní podíl má dosáhnout několika milionů eur. "Když ale připočteme nutné investice a marketing, budeme v řádech desítek milionů eur," říká Bouška ve velkém rozhovoru pro úterní HN. Pod Vafo tak bude nově patřit prémiová značka Christopherus, ale také krmivo pro okrasné kapry, které Bouškova firma v nabídce zatím nemá. "Díky této nové akvizici výrazně posílíme svoji přítomnost na německém trhu," řekl Bouška.

Bouška vykoupil německou firmu z problémů, sama na sebe před časem podala insolvenční návrh. "Společnost Allco se dostala do problémů, protože krmivo pro kapry si zákazníci kupují obvykle jen jednou ročně na celou sezonu. Z tohoto důvodu je to velmi náročné pro toho, kdo je prodává. Musí držet zásobu a pak ji najednou v březnu a dubnu celou prodá. Allco si toto špatně naplánovalo, a tak se loni dostalo do problémů," popisuje Petr Kříž, který ještě minulý rok vedl oddělení fúzí a akvizic v poradenské společnosti EY, odkud letos odešel k Bouškovi.

Vafo je prosperující a rostoucí firma, letos má její obrat dosáhnout čtyř miliard korun, podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2015 činil čistý zisk 354 milionů, letos má obrat atakovat čtyři miliardy korun a čistý zisk by měl dosáhnout půl miliardy korun. Vyváží do 66 zemí světa na čtyřech kontinentech.

Nechceme být levní, Češi na potravě pro psy a kočky nešetří, říká výrobce prémiových granulí. Daří se mu i v Německu nebo Skandinávii

V současnosti firma zaměstnává v Česku 250 lidí a chystá se otevřít nový závod na jihu Čech na výrobu konzerv, který vyšel zhruba na čtvrt miliardy korun.

Bouška kromě nákupu firmy v Německu a otevírání nové továrny zároveň řeší trvající stížnosti na zápach z hlavní výroby v Chrášťanech
na západním okraji Prahy.

"Byli jsme se podívat v několika továrnách po Evropě, kde jsme našli technologii, která by měla zápach výrazně omezit. Pracujeme na tom, abychom ji v příštím roce mohli zavést.

A ačkoliv nás vyjde na desítky milionů korun, nechceme na to čerpat žádnou dotaci, i když bychom mohli, protože by nás to jen o řadu měsíců zdrželo," popisuje v rozhovoru pro HN Bouška.