Zpřesněná data o vývoji české ekonomiky za třetí čtvrtletí ukázala na pokračující silný růst. Nějaké vady na kráse by se sice daly najít, jako například výrazné mezičtvrtletní zpomalení růstu investic nebo rychlejší pokles exportů než importů, celkový obrázek však zůstává nanejvýše příznivý.

Již tradičně je tahounem ekonomiky silná spotřeba domácností, která bude i nadále profitovat z rekordně nízké nezaměstnanosti a zrychlujícího růstu mezd. Ještě větší příspěvek k meziročnímu růstu HDP však přinášejí investice a nejinak tomu bude i ve čtvrtém čtvrtletí. Naopak vládní výdaje zůstávají umírněné, což ovšem při silném růstu ekonomiky není na škodu. Příspěvek zahraničního obchodu zůstává pozitivní, i když postupně slábne vinou vyšších dovozů.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru