Novým vlastníkem společnosti Běloveské lázně, které v Náchodě-Bělovsi patří areál zchátralých lázní, se stala pražská společnost IDA SpaMed. Vyplývá to ze změn zapsaných v obchodním rejstříku. Náchodská radnice na pondělí 4. prosince svolala tiskovou konferenci, kde bude za účasti nových vlastníků představena budoucnost lázeňství v Náchodě. Běloveské lázně, jejichž vznik spadá do začátku 19. století, ukončily provoz před více než 20 lety. Radnice se snaží o obnovu lázeňství ve městě, areál lázní chtěla koupit.

Firma IDA SpaMed vznikla podle obchodního rejstříku letos 10. listopadu a jejím jednatelem je Jan Doubrava. Vlastníkem firmy IDA SpaMed je pražská AMTN invest, v jejíchž orgánech zasedají Petr Svoboda a Jan Štrunc. Doubrava a Svoboda zasedají i v orgánech společnosti Běloveské lázně.

Novodobá historie Běloveských lázní se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století, kdy areál ve zbídačeném stavu stát vydal dvěma restituentkám. Nestátní lázně neměly dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Následně je získal podnikatel Marian Khalifa, který za ně jako člen představenstva jednal do letošního 20. listopadu. Z dokumentů v obchodním rejstříku vyplývá, že jediným akcionářem Běloveských lázní byl v posledních letech Ján Bobovský.

V areálu Běloveských lázní leží i důležité vrty Ida I a Ida II, které jsou jinak ve vlastnictví státu. Běloveská stáčírna kyselky Ida byla v roce 1991 privatizována bankéřem Antonínem Moravcem. Později zkrachovala a od roku 2001 je mimo provoz. Stáčírna podle pátečních dat z katastru nemovitostí patří Marianu Khalifovi a z titulu exekuce je na ní uvaleno zástavní právo.

Město Náchod se v minulosti snažilo získat areál lázní i stáčírnu do svého vlastnictví, ale bez výsledku. Náznak pozitivního vývoje přišel v roce 2011, kdy se radnice dohodla s Běloveskými lázněmi na výpůjčce prameníku minerálky Ida. Radnice prameník na své náklady opravila, ale na podzim 2015 byl uzavřen. Voda z prameníku totiž měla vysoký obsah arzenu, který radnice přes výzvy ministerstva zdravotnictví nijak neřešila. Běloveské lázně následně městu smlouvu o výpůjčce prameníku vypověděly.

Město se pak předloni rozhodlo pro obnovu lázeňství ve vlastní režii. Městský lázeňský projekt spočívá ve vybudování historických Malých lázní nedaleko zchátralého lázeňského areálu. Radnice již v lokalitě udělala vrty a našla nový zdroj minerální vody pro lázně.

Středem obnoveného areálu Malých lázní bude zatím nevyužívaná prvorepubliková vila Komenský, v níž vznikne expozice o historii lázeňství a kavárna. Má u ní vzniknout i nová kolonáda s prameníkem minerálky dovedené z nových vrtů. Počítá se také s instalací venkovních balneoprvků. Stavbu Malých lázní ve veřejné soutěži v říjnu získala firma Green Project s cenou 18,39 milionu korun bez DPH. Se stavbou by měla být hotová do konce září 2018. Na projekt obnovy Malých lázní radnice získala dotaci z evropského programu česko-polské přeshraniční spolupráce.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru