Členské země kartelu OPEC se společně s Ruskem a některými dalšími státy dohodly ve čtvrtek na prodloužení dohody o snižování produkce ropy, a to až do konce roku 2018. Tedy tak jak se očekávalo. Dosud měla opatření platnost jen do března.

Před vídeňským zasedáním přitom panovala nejistota ohledně toho, jak se k jednáním postaví Rusko. Tamní společnosti (např. Rosněfť) se nechtějí příliš nechávat svazovat limity, protože se obávají, že jim část podílu na trhu seberou američtí těžaři ropy z břidlic. Ruská vláda se navíc částečně bojí toho, že případný další nárůst ceny ropy povede k posílení kurzu rublu, což by poškodilo exportéry z ostatních sektorů.

Od začátku letošního roku účastníci dohody snižují těžbu v průměru o 1,8 milionu barelů denně, což jsou necelá dvě procenta světové produkce. Cílem opatření je zabránit opakování situace z přelomu let 2015 a 2016, kdy se cena ropy kvůli vysokému převisu produkce nad poptávkou razantně propadla. Výjimku z dohody mají Libye a Nigérie kvůli bezpečnostní situaci v obou zemích a předchozím propadům ve výši produkce.

A plán i přes výjimky zatím vychází i díky rostoucí světové poptávce a navzdory zvyšující se těžbě v USA. Komerční zásoby ropy ve vyspělých zemích jsou v porovnání s pětiletými průměry o polovinu níž, než byly na začátku roku, a cena naopak vzrostla. V případě severomořské ropy Brent je nejvýše za více než dva roky, když se ve čtvrtek odpoledne pohybovala okolo 64 dolarů za barel.