Ekonomická nálada v eurozóně roste v listopadu již šestý měsíc za sebou a je nejvýše za více než 17 let. Přispívá k tomu optimismus mezi běžnými spotřebiteli i firmami, vyplývá ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Růst, který odpovídá očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters, potvrzuje solidní ekonomické oživení v měnové unii navzdory silnému euru a politické krizi ve dvou z největších členských zemí - Německu a Španělsku.

Index ekonomické nálady v zemích platících eurem tento měsíc stoupl na 114,6 bodu z říjnových revidovaných 114,1 bodu. Index je tak nejvýše od října 2000 a nad dlouhodobým průměrem, který činí 100 bodů.

Nálada se zlepšila ve všech sektorech vyjma maloobchodu. Zde index klesl na 4,2 bodu z 5,5 bodu v říjnu. Spotřebitelé a firmy očekávají v příštích dvanácti měsících růst cen, což je pozitivní signál pro Evropskou centrální banku. Jejím cílem je dostat inflaci do blízkosti dvou procent; v říjnu byla 1,4 procenta.

Pro celou Evropskou unii se index téměř nezměnil. Činil 114,3 bodu, což je nejvyšší hodnota od června 2007. Nejvíce se index zvýšil ve Francii, naopak největší propad zaznamenala Británie, uvedl Financial Times.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru