HN: V prostředí záchranné služby se pohybujete přes 20 let. Když srovnáte, s jakým vybavením jste jezdili k pacientům v 90. letech a s jakým teď, v čem je posun?

I ve srovnání se světem u nás měla záchranná služba tradičně velmi vysokou úroveň. Díky vazbám na Petera Safara, otce resuscitace, jehož rodiče byli z Česka, se sem už za komunismu dostávaly informace a nové pohledy velmi rychle. Že by se za posledních 20 let něco zásadně změnilo, co se zdravotnické techniky týče, že by přišlo něco, o čem se nám ani nezdálo, to bych ani neřekl. Veškerá technika je samozřejmě modernější, monitory posílají data do nemocnic, jsou spolehlivější, mají více funkcí. Ale není to nic přelomového.

Dramaticky se však změnily organizační aspekty. Dříve si vrátná napsala adresu na lístek, který předala řidiči, ten zavolal sestře a doktorovi a někam vyjeli. Dnes vše běží po počítačových sítích, přes satelitní navigaci. Objevil se fenomén telefonické resuscitace a první pomoci. Nesmíme zapomenout ani na daleko kvalitnější vzdělávání personálu. Jak lékařů, tak zejména nelékařských pracovníků. Právě na nich ostatně dnes leží hlavní "břímě" zajištění celého provozu záchranné služby.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.