Zájem o úvěry stavebních spořitelen letos výrazně roste. Celkový objem jejich úvěrů na konci září přesáhl 255 miliard korun. To je bezmála o pět a půl miliardy více než před rokem. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB). Statistika ČNB také ukazuje, že po šesti letech propadu těchto úvěrů došlo ke změně trendu. Úvěry stavebních spořitelen rostly totiž už čtyři čtvrtletí po sobě.

Důvodem je podle stavebních spořitelen souběh několika příznivých faktorů."Letos se nám lépe úvěruje, protože ekonomika roste, domácnostem se zvyšují platy a zvelebují si své bydlení. Nejdůležitější vliv má ale růst sazeb hypotečních úvěrů. Dnes se překlenovací úvěry stavebních spořitelen dají získat s úrokem i za 1,68 procenta ročně, a jsou tak výhodnější sazby než jiné úvěry na bydlení," říká Jan Jeníček, 1. místopředseda Asociace stavebních spořitelen. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindexu průměrné sazby hypotečních úvěrů rostou od začátku letošního roku. Úrokové dno 1,77 procenta dosáhly v listopadu a prosinci loňského roku. Letos v říjnu se průměrné úroky pohybovaly na 2,1 procenta.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru