Odborníci si stále lámou hlavu, zda je bitcoin měna, komodita, nebo jedna velká bublina. Kurz se na to však moc neohlíží a dál strmě roste. Bitcoin o víkendu překonal další cenovou hranici. V neděli se poprvé ve své historii obchodoval za více než devět tisíc dolarů. Digitální měna, která teprve předchozí víkend zdolala úroveň osmi tisíc dolarů, tak již od začátku letošního roku svou hodnotu téměř zdesetinásobila.

V pondělí dopoledne se bitcoin obchodoval okolo 9500 dolarů. Na dosah tak měl psychologickou desetitisícovou hranici. Přitom ještě třeba na začátku října byla cena ani ne poloviční. Aktuální tržní hodnota všech bitcoinů v oběhu již v současnosti dosahuje 159 miliard dolarů, to je podle serveru coinmarketcap.com zhruba 53 procent hodnoty všech virtuálních měn.

Bitcoin láká velké investory

Podle názoru expertů cenu bitcoinu žene nahoru zejména očekávání, že do něj začnou ve větší míře než dosud investovat také profesionální investoři, například investiční společnosti spravující velké objemy peněz či hedgeové fondy.

"Na trh s bitcoinem by mělo výrazný dopad už jen to, kdyby do něj významné fondy investovaly byť jen malou část svých prostředků," řekl zpravodajskému serveru CNN Money Thomas Glucksmann, marketingový šéf hongkongské bitcoinové burzy Gatecoin.

Bitcoinový blok

Blok je balíček, který obsahuje všechny transakce provedené od přijetí posledního bloku.Bloky se následně řetězí v tzv. blockchainu. Jeden nový blok se vytváří zhruba každých 10 minut.

Očekávání mimo jiné zvyšuje záměr Chicago Mercantile Exchange (CME), největší derivátové burzy na světě, zahájit od příštího měsíce obchodování s futures kontrakty na bitcoin. CME na rozdíl od trhů, na kterých se s bitcoiny obchoduje v současnosti, spadá pod dohled regulatorních institucí. To zvyšuje důvěryhodnost investování do virtuální měny.

"Digitální měny jsou velmi zajímavé. V současnosti sice nepatří mezi nástroje, do kterých investujeme, ale to se může změnit," řekl v této souvislosti nedávno na konferenci v Londýně například Luke Ellis, výkonný ředitel britské společnosti Man Group, která prostřednictvím svých hedgeových fondů spravuje majetek investorů za více než 100 miliard dolarů.

Problémy bitcoinu - drahé transakce i ekologická zátěž

Ještě před pár týdny byla přitom budoucnost bitcoinu nejistá. Komunita těžařů, burz a uživatelů, kteří rozhodují o dalším vývoji této digitální měny, se nemohla shodnout na tom, zda zvýšit velikost jednoho bloku, čímž by se ve výsledku zlevnily poplatky za jednu transakci. Ty jsou totiž při dnešním vytížení sítě neúměrně vysoké především při posílání menších částek.

Upgrade s názvem Segwit2x měl v polovině listopadu tuto kapacitu navýšit na 2 až 8 MB ze současného 1 MB. Nakonec se však odložil na neurčito, ale podle Jana Čapka ze Slush Poolu nutnost zvětšení bloků stále zůstává. "Je ale třeba pracovat na dalších technologiích, které stávající blockchain lépe využijí," dodává Čapek.

Bitcoin je až překvapivě energeticky náročný. V poslední době se tak stále více skloňuje ekologičnost této technologie. "Čím je vyšší kurz, tím je atraktivnější se zapojovat do těžení. Suma energie spotřebovaná na těžbu tedy roste," říká dále Čapek s tím, že Slash Poolu, který sdružuje těžaře bitcoinu, v poslední době vzrostl výpočetní výkon o 25 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru