Menší odběratelé elektřiny mohou v příštím roce čekat růst cen. Může za to nejen zdražení elektřiny na energetických trzích, ale i růst tzv. regulované složky. Tedy poplatků za distribuci či na podporu obnovitelných zdrojů. Podle odhadů Energetického regulačního úřadu se bude růst cen pohybovat většinou od jednoho do pěti procent, může to být ale i více. 

Podle odhadů regulátora si nejméně připlatí domácnosti na jihu Čech a Moravy, kde působí firma E.ON. Například průměrná domácnost s malou spotřebou elektrické energie zaplatí o 2,67 procenta víc. Ve zbytku republiky to bude okolo čtyř procent. 

Existují ale i výjimky. Například lidé, kteří si topí přímotopem, si u firmy E.ON připlatí jen o 1,3 procenta navíc, v Praze ale bude tento růst činit až čtyři procenta. 

Otázkou je, jak se ceny budou vyvíjet v následujících letech. Růst cen elektřiny na burzách byl letos velmi rychlý. Ještě na začátku roku stála jedna megawatthodina něco přes 30 eur. Během 11 měsíců ale cena vzrostla o čtvrtinu téměř na 38 eur. Roste i cena plynu, která od července stoupla více než o 16 procent na téměř 19 eur za MWh.

Velkoobchodní cena se na fakturách zákazníků většinou projeví s jistým zpožděním. Je tak možné, že letošní pohyby na trhu pocítí spotřebitelé i v roce 2018.

Zdraží i plyn

Drobný nárůst mohou zákazníci čekat i u plynu. U regulované složky, která tvoří zhruba pětinu celkové ceny, to budou téměř tři procenta, podobný růst se pak dá čekat i u celkové faktury. Domácnosti s velkou spotřebou okolo 32 megawatthodin si tak připlatí téměř tisícovku.

"Do regulovaných cen v plynárenství se promítají zejména platby za přepravu a za distribuci," řekl předseda ERÚ Vladimír Outrata. Rostou hlavně náklady na distribuci. "Mohou za to jednak nadprůměrně teplé zimy v posledních letech, potom také obecný pokles spotřeby plynu, který tlačí na růst jednotkových nákladů," řekl Outrata.

Nově ustanovená pětičlenná Rada ERÚ letos připravovala regulované ceny pro příští rok poprvé. Orgán od začátku srpna nahradil dosavadní předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které na konci července vypršel šestiletý mandát. Členy a předsedu rady jmenuje nově vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru