O tom, jak vysoká má být inflace, by v budoucnu mohla rozhodovat třeba vláda. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ve středu večer před studenty Vysoké školy ekonomické připustil, že by cíle měnové politiky mohla centrální banka stanovovat ve spolupráci s politiky.

"To, jak má vypadat cíl měnové politiky je i politické rozhodnutí a měla by se na tom podílet i politická reprezentace," řekl Rusnok. Vyjádřil se také, že by mu větší zapojení politiků nevadilo. "Nejsem proti, diskusi bych přivítal," dodal.

V článku se dále dozvíte

  • Guvernér ČNB Jiří Rusnok při diskusi se studenty Vysoké školy ekonomické připustil, že by se na měnových cílech mohli podílet také politici.
  • Reagoval tak na slova viceguvernéra Mojmíra Hampla, podle kterého by se pak politici chovali odpovědněji.
  • Rusnok studentům rovněž oznámil, že ČNB začne od února příštího roku zveřejňovat odhad vývoje kurzu koruny.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru