Růst německé ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí zrychlil na 0,8 procenta z 0,6 procenta ve druhém kvartálu. Ve čtvrtek to uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z poloviny listopadu.

K růstu hrubého domácího produktu (HDP) velkou měrou přispěla příznivá bilance zahraničního obchodu. Export se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 1,7 procenta, zatímco import vzrostl pouze o 0,9 procenta.

Meziroční tempo hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí zrychlilo na 2,3 procenta z jednoho procenta v předchozích třech měsících. Po očištění od kalendářních vlivů dosáhlo dokonce 2,8 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Německá vláda minulý měsíc zlepšila odhad letošního růstu HDP na dvě procenta z dříve předpokládaných 1,5 procenta. Tempo hospodářského růstu by tak bylo nejprudší od roku 2011.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru