Leonardo da Vinci se opět postaral o pořádný rozruch. V polovině listopadu se v New Yorku dražil jeho obraz Salvator Mundi (Spasitel světa). Původní odhady počítaly s tím, že se prodá za částku kolem 100 milionů dolarů. Na dvojnásobku této sumy licitátor Jussi Pylkkänen se slovy "Je to historický okamžik, tak chvilku posečkejme" přibrzdil. Na 332 milionech do hry rázně vstoupil nový zájemce na telefonu a dražba, kde se přihazovalo po dvou třech milionech, se na pět příhozů posunula o 68 milionů výš. "Prodáno za 400 milionů," ukončil následně jedním úderem kladívka Pylkkänen aukci. Po devatenáctiminutové přestřelce má Spasitel světa nového majitele. Neznámého. A žebříček nejdražších obrazů světa nového lídra. S veškerými poplatky a transakčními náklady kupec nakonec zaplatí za obraz o rozměrech 45 krát 65 centimetrů 450 milionů dolarů.

Tato suma je nepochopitelná i v uměleckém světě. Ano, Leonardo mnoho svých maleb nedokončil, dochovaných jich známe pouze dvacet. A ano, Salvator Mundi je považován za mužskou obdobu penězi neocenitelné Mony Lisy. Na druhou stranu je okolo obrazu řada pochyb a minusů. Obraz je několikrát přemalovaný, malba je poškozená a současní restaurátoři se museli velmi činit, aby jej dali do pořádku. Podle řady odborníků se Leonardo ve skutečnosti obrazu dotkl jen párkrát a většinu jej namalovali učedníci v jeho dílně. Pokud se tedy rovnou nejedná o falzifikát, jak některé hlasy též naznačují. A i pokud by bylo dílo pravé a Leonardo jej opravdu namaloval kompletní, v jeho produkci se z uměleckého hlediska jedná spíše o průměrný kousek. Jak shrnul výsledek dražby newyorský expert na umění Todd Levin pro New York Times: "Toto je obrovský triumf touhy a potřeby nad znalostí a realitou."

Tenhle status quo je ale podle odborníků s příchodem nových, bohatých, leč nezkušených a nevybroušených hráčů na trh s uměním poměrně normální.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.