Na stránkách čínské internetové aukční síně Taobao byly vydraženy dva obří letouny Boeing 747 za více než 320 milionů jüanů (1,05 miliardy korun). Novým majitelem letadel je čínská letecká společnosti SF Airlines, která překonala dalších 25 zájemců, píše na svých internetových stránkách BBC.

Letadla patřila zaniklému nákladnímu přepravci Jade Cargo International, který v roce 2013 zkrachoval. Úpadkový soud se snažil od té doby letadla prodat. Šest předchozích aukcí, které se však neuskutečnily přes internet, skončilo neúspěšně, proto byla letadla nakonec nabídnuta na internetu.

Taobao, která je obdobou americké eBay, vlastní čínský obchodní gigant Alibaba.

Pro toho, kdo by chtěl vlastnit Boeing 747 a obává se, že propásl svoji šanci, má BBC dobrou zprávu. Je tu ještě jeden letoun, který se nepodařilo prodat. Podle tiskové agentury Nová Čína nemohlo být třetí letadlo zatím prodáno, protože do aukce se zaregistroval jen jeden zájemce.

Není to přitom poprvé, co internetová aukční síň prodává poněkud neobvyklé zboží za miliony dolarů. Nejdražší položkou prodanou přes eBay byla v roce 2006 superjachta, která se prodala za 85 milionů dolarů (v současném kurzu 1,8 miliardy korun). Překonala tak předchozí rekord, tryskáč Gulfstream II, který se prodal za 4,9 milionu dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru