Česká republika měla loni v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti, a to čtyři procenta. Druhou nejnižší míru nezaměstnanosti mělo Německo se 4,1 procenta, nejvyšší mělo Řecko se 23,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2017. Průměr míry nezaměstnanosti byl loni v EU 8,6 procenta a v případě zemí platících eurem 10 procent.

Ze statistik dále vyplývá, že česká ekonomika loni rostla rychleji než průměr zemí EU i zemí eurozóny. Růst loni činil 2,6 procenta. Nejrychleji rostlo Irsko, a to o 5,1 procenta. Ekonomický růst EU byl 1,9 procenta a zemí platících eurem 1,8 procenta.

Životní úroveň v Česku se dále podle zveřejněných statistik loni přiblížila průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl na 88 procent EU z předchozích 87 procent. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, tedy 48 procent průměru EU.

Statistickou ročenku vydává Český statistický úřad každoročně. Letošní ročenka, shrnující data z loňského roku, například uvádí, že v Česku ke konci roku žilo 493 441 cizinců, nejvíce jich mělo ukrajinské státní občanství. Mezi zajímavostmi se lze také dočíst, že letiště v ČR odbavila téměř 14 milionů cestujících, uděleno bylo 6742 patentů, průměrná doba pracovní neschopnosti byla 43 kalendářních dnů a v kinech bylo uvedeno 1260 celovečerních filmů, z toho 441 českých.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru