Podnikatel Luděk Sekyra se chystá v následujících letech investovat až 15 miliard korun do výstavby nové městské čtvrti na pražském Smíchově. Tam před deseti lety získal pozemky o rozloze 22 hektarů v areálu bývalého nákladového nádraží. V pondělí veřejnosti pomocí virtuální reality představil, jak se Smíchov za pár let promění.

Nová čtvrť nabídne byty pro 3300 obyvatel, stejně jako 9000 nových pracovních míst, a to nejen v kancelářských budovách, ale i v obchodech či restauracích v přízemí budov. Jde tak o dosud největší projekt svého druhu v novodobé historii Prahy, za kterým stojí jeden investor. Sekyra jej rozdělí do několika etap. Na první část se mu nedávno podařilo získat kladné posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Nyní bude žádat o územní rozhodnutí.

Smíchov bude mít novou čtvrť. Podívejte se, jak se změní Na Knížecí v Praze

Do projektu před časem vstoupila také Česká spořitelna. Ta si v jižní části Smíchov City postaví novou centrálu.

Ve spolupráci s developerem proto vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž, do které se podle výkonného ředitele Sekyra Group Leoše Anderleho přihlásilo přibližně 160 ateliérů, z nichž odborná porota vybrala 15 finalistů. Výsledky soutěže budou známy v dubnu příštího roku. Česká spořitelna by mohla podle odhadů začít stavět v roce 2021.

VIDEO: Takhle bude vypadat nová čtvrť v Praze. Bude plná zeleně, laviček a obchodů

"Za hlavní úspěch považuji zapracování výsledků participace do projektu a vyhlášení mezinárodní soutěže na jižní území. Je před námi ještě hodně práce, ale dosavadní spolupráce ukázala, že transparentní diskuse s developery má smysl a je přínosem pro celé město," říká ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

Právě na základě připomínek obyvatel developer projekt částečně upravil. "Z diskuse s obyvateli Smíchova vyplynulo, že by občané v nové čtvrti uvítali podélný park místo chystaného bulváru, a tuto změnu jsme do projektu zapracovali," říká Anderle. Podobu nové čtvrti podle něj budou obyvatelé v rámci stavebního řízení ovlivňovat i nadále.

Developer má zatím na své straně magistrát i Prahu 5.

"Projekt Smíchov City je pro Prahu klíčový. Hledáme skrze něj recept, jak ze stovek hektarů dnes nevyužívaných ploch udělat fungující městské čtvrti. Zároveň je to unikátní příklad plodné spolupráce mezi městem, občany a developerem," komentuje dosavadní spolupráci primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Praha 5 si cení, že pro ni developer v rámci projektu vybuduje školu.

Smíchov byl založen jako průmyslová čtvrť na periferii, dnes však leží v centrální části města a velkou část jeho území čeká nové využití. Po rozsáhlé přestavbě původních Ringhofferových závodů na nákupní centrum přichází na řadu právě bývalé nákladové nádraží.

Jak by mohl Smíchov za pár let vypadat, se může každý přijít podívat do Centra architektury a městského plánování (CAMP) v areálu Emauzského kláštera. Tam se od úterý 21. listopadu koná výstava věnovaná projektu společnosti Sekyra Group. Návštěvníci si mohou budoucí čtvrť prohlédnout pomocí virtuální reality. Součástí výstavy je i podrobný model projektu v měřítku 1 : 500. Návštěvníci uvidí rozložení ulic, domů a parků a dozvědí se více o řešení dopravní situace.

Sekyra vstoupil do realitního byznysu v roce 1995, kdy opustil kariéru advokáta a založil firmu Jure, předchůdkyni Sekyra Group. V roce 2000 se snažil ovládnout tehdy největší stavební společnost v zemi – IPS –, nakonec však neúspěšně.

Posledních deset let je největším cílem podnikatele právě proměna Smíchova, Žižkova a Karlína. Lukrativní pozemky na třech místech Prahy se Sekyrovi podařilo získat mezi lety 2003 a 2008. Území na Smíchově mu České dráhy prodaly v roce 2006. Až o osm let později magistrát z pozemků odstranil stavební uzávěru, a umožnil tak Sekyrovi stavět.

Možná budoucí podoba Smíchova:

 
 
 
 
 
 

Smíchov bude mít novou čtvrť. Podívejte se, jak se změní Na Knížecí v Praze

VIDEO: Takhle bude vypadat nová čtvrť v Praze. Bude plná zeleně, laviček a obchodů