Ekonomika eurozóny je stále závislá na levných úvěrech a Evropská centrální banka (ECB) tím, že prodloužila nákupy dluhopisů, signalizovala, že nálady na výpůjčky neporostou. Prohlásil to v pátek prezident ECB Mario Draghi.

ECB je stále více přesvědčena, že oživení eurozóny bude pokračovat, ale mzdy porostou pomalu a to znamená, že měnová politika musí zůstat uvolněná, řekl Draghi. "Stěžejním motorem oživení zůstávají velmi výhodné podmínky financování pro firmy i domácnosti, které jsou na naší politice vysoce závislé," vysvětlil.

ECB se v říjnu rozhodla snížit měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (767 miliard korun) z nynějších 60 miliard. V nákupech ale bude pokračovat nejméně do konce září příštího roku, a pokud si to vyžádá situace, tak ještě déle. Základní úrokové sazby centrální banka nechala podle očekávání beze změn na rekordních minimech.

Na centrální banku se snáší kritika od komerčních bank, protože ty kvůli záporným úrokům už od roku 2014 musí platit za to, že si u ECB ukládají přebytečné prostředky. Tím se jim snižují zisky a roste kapitálová náročnost. Draghi nicméně poukázal na to, že průzkum, který ECB provedla, přinesl jen "málo důkazů", že její politika banky poškozuje a že jakákoli újma bude kompenzována příznivým vlivem na celou ekonomiku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru