Čeští vývozci zvládli prvních 10 měsíců letošního roku mimořádně úspěšně. Asociace exportérů odhaduje, že objem vývozu do zahraničí letos dosáhne hodnoty 4,15 bilionu korun a překoná tak loňský rekord. V uplynulých letech přitom pozitivním výsledkům nahrávalo umělé oslabování kurzu koruny, které Česká národní banka ukončila letos v dubnu. Nyní se ukazuje, že vliv intervencí na tuzemský export nebyl tak výrazný, jak se spekulovalo.

"Řada ekonomických analytiků očekávala, že konec kurzovního závazku způsobí exportérům problémy, ale vůbec se to neprojevilo. V prvních šesti měsících po intervenčním režimu, kdy začal být kurz pro vývozce méně výhodný a klesl až na 25,50, je míra exportu dokonce téměř dvojnásobná než ve stejném období loňského roku," uvedl Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) na včerejší konferenci Vysoké školy finanční a správní.

Havlíček vychází z analýzy vlivu intervencí na český vývoz a export, kterou AMSP spolu s Vysokou školou finanční a správní připravila. České národní banka téměř tři a půl roku udržovala kurz koruny pod hranicí 27 korun za euro. K mimořádnému opatření ČNB sáhla, aby nastartovala hospodářství a zastavila ekonomickou recesi. Jistota slabé koruny exportérům usnadňovala plánování investic a umožnila jim snadněji konkurovat na zahraničních trzích, protože vyvážené zboží bylo v zahraničí levnější.

Analýza však ukázala, že uměle udržovaný kurz koruny ovlivnil exporty zejména v prvním intervenčním roce 2014, kdy míra růstu exportů vzrostla o 14,3 procenta. V roce předcházejícím to byla pouze 3,3 procenta.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru