České firmy by během podnikatelské mise, která doprovodí návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Rusku, měly podepsat kontrakty v řádech miliard korun. Uvedl to ve středu prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který se na organizaci mise podílí. Smlouvy o spolupráci by mělo podepsat devět firem, třeba společnost Brisk nebo Pragoimex, sdělila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Podnikatelská mise bude podle organizátorů největší v historii Česka, zapojí se do ní přes 130 firem. Kromě dvou vládních airbusů proto bude pro přepravu delegace Zemana a podnikatelů pronajat další, soukromý stroj. Asi dvacítka z ohlášených podnikatelů se do Ruska přepraví sama. Na přípravě cesty zástupců českých firem se podílí Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy a Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS.

Podle Dlouhého v misi nechybí výrobci automobilů, traktorů i komponentů pro vlaky a metro. Zúčastní se i společnosti zabývající se opravou vrtulníků a letadel, dodávkami pro jadernou energetiku nebo lázeňskými službami. Zastoupení bude mí také finanční, potravinářský nebo textilní sektor. Firmy během mise podepíšou mnoho kontraktů v řádech miliard korun, uvedl Dlouhý.

Zeman se v Rusku setká kromě Putina a Medveděva i s Gorbačovem

Veličková uvedla, že některé firmy mají již v Rusku rozjednané obchody a měly by příští týden podepisovat smlouvy o spolupráci. Firma Brisk Tábor má v plánu uzavřít smlouvu o rozšíření investic mezi ní a vládou Samarské oblasti. Veličková poznamenala, že Brisk loni otevřel výrobu zapalovacích svíček ve městě Toljatti. "Za rok jich vyrobil a prodal téměř sedm milionů," podotkla. Svíčky od české firmy dnes používá v Rusku každý třetí až čtvrtý osobní automobil, dodala.

Další smlouvu chce podepsat firma Pragoimex. S Uralvagonzavodem chce spolupracovat na modernizaci českých tramvají ČKD T-3 pro ruská města. Tramvaje by se měly modernizovat v závodě Uraltrasmaš v Jekatěrinburgu.

"Rusko bylo, je a bude zajímavé jak pro export, tak pro finančně silné investory. Vybudovat v Rusku své výrobní kapacity není tak složité, je to otázka finančních možností. Problémem ovšem je své výrobky na ruském trhu prodat," poznamenal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. "Firmy, které budou chtít být na ruském trhu stabilní, budou muset vyrábět velmi kvalitní zboží," dodal.

Během cesty se uskuteční dva podnikatelské semináře, první v Moskvě, druhý v Jekatěrinburgu. Český prezident přijde na obě akce. Součástí mise jsou například zástupci firmy Zetor Tractors, GE Aviation Czech, Lázní Teplice v Čechách, stavební skupiny PSJ, Žďasu nebo Škody JS.

Obchod s Ruskem omezily hospodářské sankce, které na Rusko a jeho některé představitele uvalily Evropská unie a USA kvůli anexi Krymu a ruskému přístupu k bojům na východní Ukrajině. Zeman sankce dlouhodobě kritizuje, proti je podle Dlouhého i Hospodářská komora.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru