Stávková pohotovost ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) vyhlášená v říjnu potrvá nejméně do konce roku. Je to navzdory skutečnosti, že zaměstnanci VHM ve středu dostali výplaty v řádném termínu. Odboráři ale chtějí mít jistotu, že jsou peníze na financování výroby. Řekl to předseda Základní organizace OS KOVO Vítkovice Těžká technika Martin Sýkora. Podle mluvčí firmy Evy Kijonkové bude vedení firmy s odboráři ještě jednat.

Důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti na konci října bylo porušení kolektivní smlouvy, hlavně nedodržení říjnového výplatního termínu. Firma mzdy vyplatila ve dvou vlnách.

"Dostávám zprávy od zaměstnanců, že peníze už dorazily v pořádku na účty. Věřím, že přijdou opravdu všem," uvedl Sýkora. Dodal, že odbory určitě nebudou stávkovou pohotovost nyní odvolávat i s ohledem na blížící se Vánoce. Upozornil, že kdyby v prosinci nepřišly výplaty, znamenalo by to pro rodiny zaměstnanců velký problém.

"Navíc nemáme garance, že je dostatek peněz na profinancování výroby," podtrhl. Dodal, že odbory odvolají stávkovou pohotovost v okamžiku, kdy budou výplaty přicházet v řádném termínu nějakou dobu a výroba poběží minimálně na 80 procent.

Společnost nyní řídí předseda představenstva Martin Žák, který se funkce ujal v říjnu. Rezignaci dosavadního generálního ředitele Martina Bednarze vzala společnost na vědomí v úterý. Jeho pozice znovu obsazena nebude. Žák se stal v úterý i předsedou představenstva zastřešující společnosti celé skupiny, Vítkovic a.s.

"Novému šéfovi představenstva se povedl první stabilizační krok - zajistit výplaty ve Vítkovicích Heavy Machinery v termínu. Představenstvo vnímá svoje priority stejně jako odbory. Tedy profinancovat výrobu a dosáhnout najetí její plné kapacity. V tom nevidíme mezi vedením a odbory rozpor. O ukončení stávkové pohotovosti bude vedení firmy s odboráři ještě jednat," řekla mluvčí firmy Eva Kijonková.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem špičkových ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají zhruba 1100 zaměstnanců, z toho asi 800 v dělnických profesích. Nyní již bývalý ředitel Bednarz se stal generálním ředitelem letos v únoru a po svém nástupu obměnil celý management.

Ve vítkovické skupině ostravského podnikatele Jana Světlíka je přes 20 firem, které mají dohromady asi 3000 zaměstnanců. Loni se dostaly do finančních potíží čtyři firmy ze skupiny: Vítkovice Power Engineering letos skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru