Blok historických domů u Staroměstského náměstí včetně domu U Sixtů čeká na potřebné opravy už dlouhá léta. Investor, který tu část z osmi domů vlastní a část si pronajímá od města, plánuje v těchto prostorách vybudovat luxusní hotel Ritz-Carlton.

Společnost Akroterion chce s přestavbou začít už v lednu příštího roku. "Máme podepsaného generálního dodavatele, což je stavební společnost VCES, dále máme operátora a obnovili jsme stavební povolení na další tři roky," řekl HN minulý pátek Ogi Jakšić, ředitel společnosti Akroterion.

Město to ale vidí jinak. "Investor v tuto chvíli musí městu zaplatit pokutu ve výši 10 milionů korun za to, že areál dosud není zprovozněn," sdělila HN pražská radní pro územní rozvoj Petra Kolínská a dodala, že na to měl investor 20 let.

"Město má nyní navíc možnost pro nesplnění smluvních podmínek smlouvu vypovědět a s domy, které městu patří, naložit jinak. Investor nedokázal v říjnu předložit ona údajně stále platná stavební povolení," dodala Kolínská. Jestli se v hotelu opravdu ubytují první hosté už na konci roku 2020, jak bylo v plánu, tak zatím není jasné. 

"Smlouva skutečně obsahuje desetimilionovou sankci. Projekt nicméně nebyl dokončen primárně kvůli tomu, že Ministerstvo kultury nezákonně zrušilo v minulém roce závazné stanovisko odboru památkové péče a toto stanovisko muselo být vydáno znovu. Na tomto základě vedeme s městem jednání o prodloužení termínu k dokončení projektu," vyjádřila se společnost Akretorion. Podle ní už investor všechny administrativní překážky vyřešil a má všechna povolení ke stavbě. "O pokutě budeme jednat. Věříme, že pokuta nezabrání dokončení projektu. Jiná alternativa pro předmětnou lokalitu v současné době neexistuje – kromě pokračování chátrání," uvedla společnost.

Debaty o památkářsky citlivé přestavbě komplexu domů mezi Celetnou, Železnou a Kamzíkovou ulicí se táhnou už od devadesátých let. Představa o výsledku se mnohokrát měnila, památkáři byli napřed nekompromisní, na deset let projekt úplně usnul, nakonec na dohodu s investorem za jasných podmínek přistoupili. Ve prospěch zahájení stavby hraje i fakt, že domy jsou z větší části prázdné a chátrají.

Akroterion měl začít s přestavbou domů na hotel v roce 2014, kdy na svůj projekt získal stavební povolení, a to včetně kladného stanoviska pražských památkářů. Záměr se však nelíbil Národnímu památkovému ústavu (NPÚ) a části odborné veřejnosti. Ministerstvo kultury pak svým stanoviskem zahájení stavby oddálilo. Pražští památkáři se mezitím museli s námitkami vypořádat. "Potvrdili, že za svým rozhodnutím stojí," řekl Jakšić.

Památkový ústav má k projektu i dnes výhrady. Instituci vadí, že domy nebudou sloužit převážně k trvalému bydlení, dále investorovi vytýká vytvoření funkčního monobloku s řadou typizačních a sjednocujících úprav – povrchů podlah, obkladů či výplní. Podle Jakšiče budou domy propojené jen v některých, vyšších patrech. "V současné době se připravuje vlastní obnova, na níž bude NPÚ spolupracovat s cílem zachránit maximum cenných konstrukcí a zajistit potřebné památkové průzkumy," sdělil Ondřej Šefců, ředitel pražského pracoviště NPÚ.

Hotel i nájemní byty

Jakšić pro objekty nevidí lepší využití než hotel. Investor jednal i s jinými luxusními hotelovými řetězci, ale nakonec zvolil Ritz-Carlton. "Zdálo se nám, že má se staršími domy v centrech měst to nejlepší know-how. Myslíme si, že bude tím nejlepším operátorem ne pro nás, ale hlavně pro Prahu," uvedl Jakšić. Vznikne tu nová pasáž, která povede z Kamzíkovy ulice do budovy v Celetné 2, jež je známá pod názvem dům U Sixtů.

Oproti původnímu plánu čistě hotelového komplexu investor počítá i s vybudováním 20 bytů k dlouhodobému pronájmu, nový hotel nabídne kolem stovky pokojů.

Akroterion vlastní čtyři z celkem osmi historických objektů poblíž Staroměstského náměstí, zbylé čtyři budovy má firma od města pronajaté do roku 2081.

Ve dvou domech ještě bydlí nájemníci. Ti mohou v bytech dále zůstat v pronájmu, investor ovšem upřednostňuje jejich vystěhování. Pokud nájemníci na ukončení nájemní smlouvy s městem přistoupí, firma jim vyplatí 40–45 tisíc korun za metr čtvereční. "Nabízíme velice štědré částky, někteří nájemci už naši nabídku akceptovali," řekl Jakšić.

Byty, které se uvolní, chce investor zrekonstruovat a pronajímat za tržní ceny. Městu by tedy firma odváděla vyšší nájemné. Podle manažera je dnes obývaných méně než polovina z 20 nájemních prostor.

Náklady na přestavbu historických domů na hotel Akroterion odhaduje na dvě miliardy korun. Na projektu se podílí společně s firmou Bucentauro Trade, kterou většinově vlastní Golden Star Real Estate.

Na projekt pražského hotelu Ritz-Carlton má investor údajně zajištěné financování od zahraniční banky. Golden Star Real Estate investuje do nemovitostí v Polsku, Německu či v Londýně. Vlastní velké administrativní budovy, obchodní centrum, ale i pětihvězdičkový hotel Marriott ve Varšavě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru