Stát se snaží motivovat zemědělce a lesníky, aby svou úrodu, zvířata nebo malé stromky pojistili proti špatnému počasí. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRFL), který spadá pod ministerstvo zemědělství, jim až z poloviny přispěje na pojištění. Na ochranu úrody, zvířat nebo i lesních školek letos půjde 450 milionů korun, což je o tři miliony víc než loni. 

"Snažíme se motivovat všechny pěstitele a chovatele a co nejvíce ochránit jejich práci, která je mnohdy závislá na neovlivnitelných okolnostech, jako jsou například výkyvy počasí," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Systém funguje tak, že se zemědělec nebo lesník sám pojistí u některé z komerčních pojišťoven, a následně od státu dostane příspěvek.

Nejméně peněz, tedy třetina, se vyplácí na lesní porosty. Naopak padesát procent dostávají pěstitelé speciálních plodin - třeba chmele, vinné révy, ovoce. Půlku stát vyplácí také chovatelům hospodářských zvířat. Nově také hradí padesát procent nákladů i velkým podnikům, které si chtějí pojistit lesní školky. 

"V porovnání s minulým rokem jsme letos navýšili procentní podporu u ostatních plodin z 37 na 40 % a u pojištění lesních školek z 30 na 50 procent," vyčísluje předseda představenstva PGRLF Zdeněk Nekula. Podle mluvčí PGRLF Neli Vesselinové byly velké podniky do programu přidány proto, aby měly všichni rovné podmínky. Mezi největší školkaře patří například Wotan Forest ze skupiny Agrofert nebo Lesoškolky. 

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?