Britský mobilní operátor Vodafone v pololetí zvýšil očištěný hrubý provozní zisk o 13 procent na 7,4 miliardy eur (189,2 miliardy korun). Výsledky překonaly očekávání, hlavně díky růstu poptávky po datech a širokopásmovém připojení v Evropě, uvedla v úterý firma. Ta současně zlepšila výhled růstu na celý letošní rok. Vodafone je druhým největším mobilním operátorem na světě, působí i v České republice.

Analytici podle agentury Reuters čekali hrubý provozní zisk jen 7,08 miliardy eur. Provozní zisk stoupl o 32 procent na dvě miliardy eur. Zisk z běžných operací vzrostl na 1,58 miliardy eur z 278 milionů eur v předchozím roce.

Příjmy se však snížily o čtyři procenta na 23,1 miliardy eur. Přispěl k tomu vývoj směnných kurzů a změny v podnikání v Nizozemsku. Příjmy ze služeb klesly o 5,6 procenta na 20,6 miliardy eur. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se tržby ze služeb zvýšily o 1,7 procenta.

Společnost zlepšila celoroční výhled růstu očištěného hrubého provozního zisku bez zahrnutí akvizic a prodejů. Nyní čeká zvýšení o zhruba deset procent na 14,74 miliardy až 14,95 miliardy eur. Předchozí prognóza počítala s růstem o čtyř až osm procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru