V úterý spustí mBank provoz své nové mobilní aplikace 3.0 pro chytré telefony s operačním systémem Android. Součástí bude i možnost platit mobilem pouhým přiložením k terminálu. Očekává se, že mobilní platby Android Pay v Česku spustí Googlu právě v úterý.

"Pokud Google spustí služby, budeme připraveni provádět platby mobilem a budeme na českém trhu první bankou na českém trhu, které toto řešení budeme mít," potvrdil v pondělí HN Pavel Vlček, mluvčí mBank. Stejně jako v Česku se mBank připravena spustit mobilní platby i na Slovensku. Na české trhu prozatím mobilní platby svým klientům umožňují ČSOB a Komerční banka, ale na jiných systémech. Už dříve média uvedla, že na zavedení Android Pay se intenzivně chystají Moneta a Komerční banka.

"Nová mobilní aplikace odpovídá na podněty uživatelů té dosavadní. Snažili jsme se v ní o maximální jednoduchost a bezpečnost služeb a zároveň jsme chtěli, aby naši klienti měli své peníze víc pod kontrolou," uvedl Bronislav Dvořáček, produktový manažer mBank, který má mobilní aplikace na starosti. Nová verze umožňuje přihlášení u telefonu se systémem Android už jen otiskem prstu.

Aplikace také posílá okamžité oznámení o jakémkoliv pohybu na účtu a na platební kartě, aniž by za to klient musel něco platit. Užitečnou novinkou je rozšíření funkce Moje výdaje, která ukazuje, kolik peněz vydal ze svého konta v aktuálním měsíci. Výši aktuálních výdajů se porovnává se shodným obdobím předcházejícím měsíců a klient pak dostává i upozornění, když utrácí víc než v předchozím období.

Klient se také nemusí přihlašovat do aplikace, aby zjistil svůj zůstatek na účtu nebo na platební kartě. Tyto informace uvidí hned po kliknutí na ikonu. Může si přitom zvolit, zda uvidí přesnou částku, nebo její hodnotu v procentech, přičemž procentuální částka vychází ze základu 100 tisíc korun. Další novou funkcí je posílání peněz přes telefonní číslo příjemce.

Nová mobilní aplikace přináší snadnější aktivaci. Klientovi pro ni stačí zadat jeho rodné číslo a rodné jméno matky. Operátor mu pak zavolá a sdělí přístupové heslo, kterým si aplikaci aktivuje. Pro zařízení Apple bude podle mBank její nová mobilní aplikace k dispozici začátkem prosince.

Banka mBank má aktuální 650 tisíc klientů a její mobilní aplikaci k přístupu ke svým účtům v současné době využívá kolem 40 procent klientů. "Během jednoho roku očekáváme, že přes polovinu přístupů do banky bude přes mobil a převáží dosavadní větší využívání služeb přes internetové bankovnictví v osobním počítači nebo notebooku. V Polsku to mBank prvně zaznamenala letos v červnu," říká Vlček.

Za tři čtvrtletí letošního roku mBank vykázala zisk před zdaněním 102 milionu korun, to je pokles proti loňsku o 66 procent, kdy banka těžila z jednorázového výnosu z prodeje podílu Visa. Bez započtení tohoto jednorázového vlivu zisk meziročně stoupl o pětinu. Banka mBank dále uvedla, že celkový objem jejích úvěrů stoupl meziročně o 6,6 procenta na 21,4 miliardy korun a čisté bankovní výnosy stouply meziročně o 9,4 procenta a 613,8 milionu korun.

Internetová mBank, která patří polské skupině mBank, bude mít 24. listopadu za sebou deset let působení na českém trhu. Jde o první z nízkonákladových bank, která začala v Česku fungovat. V krizi sice i ona některé poplatky zavedla. Postupně ale mBank s dalšími novými bankami (Fio, Air Bank, Equa a do nedávna i zaniklá Zuno) přinutily velké banky k postupnému rušení poplatků za běžné účty a platební transakce.