Německý průmyslový koncern Siemens ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku zvýšil čistý zisk o deset procent na 1,29 miliardy eur (33 miliard korun). O dvě procenta na 22,3 miliardy eur (570,7 miliardy korun) vzrostly tržby, objem zakázek se zvýšil o 16 procent. Pomohly mimo jiné i nižší náklady na propouštění zaměstnanců. Firma podle svého čtvrtečního sdělení počítá za celý finanční rok se zvýšením zisku až na 6,55 miliardy eur.

Zisk na akcii firma odhaduje na 7,20 až 7,70 eura. V odhadu celoročního zisku ale nejsou započteny náklady na chystané propouštění zaměstnanců v energetické divizi. V loňském fiskálním roce Siemens vytvořil zisk téměř 6,1 miliardy eur.

Šéf koncernu Joe Kaeser uvedl, že i přes dobré celkové výsledky čeká podnik restrukturalizace. Týkat se bude energetické divize, která ve čtvrtletí zaznamenala čtyřicetiprocentní pokles zisku a o 20 procent se jí snížily i tržby. Příjmy z této divize tvoří zhruba pětinu celkových příjmů koncernu.

Očekává se, že firma kvůli ztrátám propustí tisíce zaměstnanců této divize, z nichž mnozí pracují ve východní části Německa. Vysloužila si za to už kritiku německé ministryně hospodářství Brigitte Zypriesové, připomněla agentura Reuters. Strukturální problémy této divize má podle Kaesera na svědomí právě německá politická reprezentace, která podporuje přechod k obnovitelným zdrojům.

Siemens je známý hlavně výrobou elektrárenských systémů. V posledním desetiletí se však stal lídrem v oblasti digitalizace průmyslu, koupil mnoho softwarových skupin a do svého portfolia začlenil řadu nových metod automatizace.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru