Španělský ústavní soud ve středu anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska, kterou schválil koncem října katalánský parlament. Deklarace vedla k tomu, že Madrid převzal správu tohoto autonomního regionu a obvinil vedení Katalánska ze vzpoury. Proti uvěznění několika členů sesazené katalánské vlády protestovaly tisíce lidí v různých částech Katalánska, na večerní demonstraci v Barceloně se pak sešlo podle policie na 25 000 lidí. Večer muselo být uzavřeno hlavní vlakové nádraží v Barceloně, kde demonstranti přes čtyři hodiny blokovali koleje.

Demonstrace se ve středu konaly společně s generální stávkou, kterou vyhlásily jedny z tamních odborů. Samotná stávka ale měla jen minimální dopad, neboť větší odborové svazy se k ní nepřipojily. Podle španělských úřadů stávkovala asi třetina katalánských škol, větší protesty pořádali vysokoškoláci.

Už od časného rána skupiny demonstrantů s transparenty "Svobodu pro politické vězně" blokovaly silnice zejména v okolí Barcelony a také některé trasy do Francie. Ochromena byla i dálnice mezi Barcelonou a Madridem. Mnohde způsobili demonstranti několikakilometrové dopravní zácpy. Na několika místech zasahovala katalánská policie, větší incidenty ale hlášeny nebyly.

Bez větších problémů se obešla veřejná doprava v Barceloně, kde také zůstala otevřena valná většina obchodů či kaváren. Normálně fungoval barcelonský přístav, jehož zaměstnanci se ke stávce nepřipojili. Omezen nebyl ani provoz letiště.

Na nádraží Sants v Barceloně blokovali demonstranti od pozdního odpoledne více než čtyři hodiny koleje španělské vysokorychlostní železnice. Minimálně dva vlaky musely ukončit jízdu v dřívější zastávce. Na záběrech ze sociálních sítí byl vidět na nádraží Sants vlak, na němž byla nastříkaná přeškrtnutá číslice 155. To je číslo ústavního článku, na jehož základě Madrid koncem října převzal přímou správu Katalánska po vyhlášení nezávislosti tamním regionálním parlamentem.

Na 25 000 lidí se podle odhadu policie sešlo v podvečer před barcelonskou katedrálou, kde lidé nesli transparenty s hesly "Svobodu pro politické vězně" a volali "Puigdemont je náš prezident", s odkazem na expremiéra Carlese Puigdemonta a vyhlášení nezávislé katalánské republiky. Tisíce lidí demonstrovaly za propuštění exministrů i ve městech Terrasa a Girona. Také v Gironě okupovali demonstranti koleje španělských vysokorychlostních vlaků AVE, na tamním nádraží byli více než 12 hodin.

Velká demonstrace za propuštění uvězněných katalánských politiků a separatistických vůdců se konala v Gironě, kde se před radnicí sešlo na 12 000 lidí. Zhruba 8000 lidí demonstrovalo v poledne podle odhadu policie na barcelonském náměstí před sídlem katalánské vlády.

Konfederace katalánských svazů (CSC) vyhlásila stávku oficiálně za zvýšení platů a zlepšení podmínek na trhu práce. Učinila tak ale v době krize, kterou vyvolaly snahy vedení Katalánska odtrhnout se od Španělska a která se v posledních dvou týdnech vyhrotila.