Jaké výhody bude mít větší rozšíření umělé inteligence do života lidí a firem? Podle letošní studie McKinsey Global Institute se výhody budou týkat celého "životního cyklu" výrobku. Na začátku půjde o efektivnější vývoj, výrobu a servis.  Obchodníci budou moci své nabídky přesněji mířit a upravit marketing na míru. Zákazníci pak u výrobků získají další funkce, které dosud nebyly na trhu dostupné.

Průměrný růst světového trhu s umělou inteligencí se má podle nedávné studie analytické společnosti IDC do roku 2021 pohybovat kolem 50 procent ročně. Stále ale chybí větší informovanost mezi majiteli firem, co pro ně mohou roboti udělat, kde je možné a výhodné procesy digitalizovat a jak roboty co nejlépe včlenit do současné výroby.

Informace o možnostech digitalizace výroby potřebují také české firmy. Česko chce totiž do konce roku spustit nové dotace pro investice do Průmyslu 4.0, jehož základem je digitalizace výroby a který umožňuje větší zapojení umělé inteligence. Objem dotací má být zatím ve výši 600 milionů korun.

Nejen o těchto tématech se mluvilo na konferenci Já, robot, kterou ve středu od 9:00 pořádal v Holešovické tržnici v Praze mediální dům Economia. O tom, zda je umělá inteligence příležitost, nebo hrozba, mluvili například Jiří Vokřínek, zástupce vedoucího katedry počítačů Fakulty elektrotechniky ČVUT v Praze, nebo skotský vizionář a spisovatel Jonathan Ledgard, který loni svým nápadem letišť pro drony oslovil legendárního britského architekta Normana Fostera.

Na akci, která je volným pokračováním loňské úspěšné konference Průmysl 4.0, se účastníci také dozvěděli, jak vybrat procesy vhodné k automatizaci, jaké typy robotů se hodí pro různé provozy a jaká úskalí robotizace přináší. Konkrétní příklady řešení prezentovali například Jan Kamenický z mezinárodní průmyslové firmy ABB či Pavel Bezucký z Universal Robots.

Dění z konference Já, robot jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
8.11.2017 13:59 | Konference Já, robot končí

Konference Já, robot končí.

Více informací o akci přinesou čtvrteční Hospodářské noviny.

Děkujeme za vaši pozornost a přejeme hezký zbytek dne.

8.11.2017 13:31 | Automatizované systémy pomáhají zvýšit kvalitu života

"Automatizované systémy v domácnosti nám pomáhají především zvýšit kvalitu života. Díky různým snímačům a automatizaci je možné udržet domácí prostředí zdravé a příjemné pro život," říká Jan Průcha ze společnosti Insight Home.

8.11.2017 13:23 | Od Nového roku budou pojišťovny proplácet více druhů robotických operací, říká Štádler
8.11.2017 12:53 | Bezucký: Při výrobě automobilových reflektorů je člověk zatím nenahraditelný
8.11.2017 12:50 | Internet věcí je významným faktorem nástupu robotiky

Internet věcí je významným faktorem nástupu robotiky, umožňuje získat obrovské množství dat, aniž by to stálo významně mnoho prostředků, říká Jaroslav Řasa, majitel a zakladatel firmy Abra Software.

8.11.2017 12:39 | Limity kolaborativních robotů jsou ekonomické

Limity dnešních kolaborativních robotů jsou spíše ekonomické. Coboty jsou schopné zvládnout i velmi složité operace, ale v některých aplikacích by jich bylo potřeba více, což už nedává ekonomický smysl, řekl Pavel Bezucký z Univerzal Robots v panelové diskusi na závěr druhého bloku konference.

8.11.2017 12:32 | Novinka v objednávání u řetězců rychlého občerstvení
8.11.2017 12:24 | Evoluce v logistice

Budoucností interní logistiky ve výrobních závodech jsou automatická vozidla, která se dovedou autonomně pohybovat po výrobní hale a zásobovat jednotlivé výrobní úseky, říká Zdeněk Havlíček, technický ředitel Omron Electronics. Taková vozítka mohou i spolupracovat navzájem ve velké flotile a poradí si i s nahodilými překážkami.

8.11.2017 12:10 | Spolupráce robota s člověkem přináší produktivitu o 85 procent vyšší, než když pracují každý zvlášť
8.11.2017 12:08 | Lidé se posouvají od těžké monotónní práce do pozic operátorů high-tech strojů

Kolaborativní robotika přináší posun od tzv. "modrých límečků" k modrobílým. Lidé se posouvají od těžké monotónní práce do pozic operátorů high-tech strojů. To je faktor, který by mohl pomoci zaujmout i mladou generaci, vysvětluje Bezucký z Universal Robots.