Maloobchodní tržby v Česku kromě tržeb z prodeje aut v září zrychlily meziroční růst na 6,2 procenta ze srpnových 4,8 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Nejvíc k růstu pomohl prodej zboží přes internet a zásilkové služby, kde tržby stouply téměř o pětinu. Za celé 3. čtvrtletí tržby v maloobchodě stouply meziročně o 5,2 procenta a od začátku roku celkem o 5,3 procenta.

Za září vzrostly proti loňsku tržby za potraviny o 2,7 procenta, za nepotravinářské zboží o 8,8 procenta a za pohonné hmoty o 5,2 procenta. Nejvyšší tempo růstu vykázaly prodejny oděvů a obuvi, kde tržby stouply skoro o čtvrtinu. Výrazného růstu dosáhly také prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, železářského zboží, nábytku a dalšího zboží pro domácnost, kterým se tržby zvýšily o 8,9 procenta.

Pokles naopak zaznamenaly specializované prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, kterým se tržby snížily o 2,2 procenta. Klesly i tržby specializovaných prodejen s potravinami, a to o rovná dvě procenta.

I v mezinárodním kontextu je růst maloobchodních tržeb v ČR výrazně vyšší než ve většině zemí Evropské unie. "Důvodem je právě rychlý růst české ekonomiky s velmi nízkou nezaměstnaností a růstem mezd. A silný růst tržeb bude pokračovat i v závěru letošního roku. V souhrnu za celý letošní rok lze počítat s růstem maloobchodu přes pět procent," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

"Celkově lze konstatovat, že trendy v české ekonomice včetně trhu práce dávají důvod pro optimismus i do dalších měsíců a čtvrtletí, co se růstu maloobchodních tržeb týče," dodal hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Podle ekonoma Vladimíra Pikory ze společnosti Next Finance Češi mají peníze, mzdy rostou a porostou ještě víc a nezaměstnanost je rekordně nízká. "Lidé jsou optimističtí a utrácejí za věci dlouhodobé spotřeby, které nutně nepotřebují. Za oblečení a obuv utratili o 22,3 procenta více než před rokem. Takový růst tu už velmi dlouho nebyl. Ani internetové tržby nerostly tak rychle," řekl Pikora.

Po očištění o kalendářní vlivy byl celkový růst tržeb v maloobchodu ještě výraznější než neočištěný, a to 7,4 procenta. Meziměsíčně se tržby po očištění zvýšily o 1,9 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel v září proti loňsku klesly o 1,7 procenta, zatímco v srpnu meziročně rostly o 1,2 procenta. Za celé 3. čtvrtletí se tržby snížily o 0,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru