Tržby společnosti Apple by se měly v posledním čtvrtletí tohoto roku pohybovat v rozmezí mezi 84 až 87 miliardami dolarů. Vůbec poprvé tak příjmy této firmy za jedno čtvrtletí překonají 80miliardovou hranici. Výrobce chytrých telefonů iPhone či tabletů iPad to uvedl ve čtvrtek večer, kdy zároveň zveřejnil výsledky hospodaření za předchozí čtvrtletí a celý finanční rok 2017.

K rekordnímu objemu tržeb mají dopomoci předvánoční prodeje nových modelů iPhone 8, iPhone 8 Plus a hlavně vlajkového modelu iPhone X. Ten bude do celosvětového prodeje uveden v pátek 3. listopadu. Již od konce října ale mohli zákazníci provádět on-line objednávky a podle dostupných informací byl zájem obrovský.

Tržby i zisk v předchozím čtvrtletí vzrostly

Ve čtvrtém kvartálu finančního roku 2017, který skončil 30. září, Apple dosáhl tržeb ve výši 52,6 miliardy dolarů, což znamenalo meziroční nárůst o 12 procent. Prodeje mimo Spojené státy se na tržbách podílely 62 procenty. Čistý zisk za tři měsíce se zvýšil z 9,01 miliardy ve stejném období minulého roku na 10,7 miliardy letos.

"Jsme velmi rádi, že můžeme oznámit silný závěr vydařeného finančního roku 2017 s rekordními tržbami za čtvrté čtvrtletí," okomentoval výsledky v tiskové zprávě generální ředitel firmy Apple Tim Cook.

Spokojený byl i finanční ředitel firmy Luca Maestri. Ten si pochvaloval, že meziroční růst tržeb zrychlil již čtvrté čtvrtletí po sobě a že čistý zisk připadající na jednu akcií dosáhl nárůstu o 24 procent v porovnání se závěrem minulého finančního roku.

"Také jsme generovali silné provozní cash flow ve výši 15,7 miliardy dolarů a formou dividend a zpětných odkupů akcií vrátili našim akcionářům 11 miliard," uvedl Maestri.

Za celý finanční rok 2017 Apple vygeneroval čistý zisk 48,35 miliardy dolarů v porovnání s 45,68 miliardy v předchozím roce. Tržby byly 229,23 miliardy (ve finančním roce 2016 byly 215,64).

Největší tržby jsou u iPhonů

Prodeje chytrých telefonů iPhone se celkových tržbách podílely v předchozích třech měsících 55 procenty - jejich výše byla 28,85 miliardy dolarů. V porovnání s loňskem šlo o nárůst o dvě procenta. To není mnoho, ale řada zájemců o koupi pravděpodobně vyčkávala na již zmíněný vlajkový model iPhone X. Ten se má v Česku prodávat za zhruba 35 tisíc korun.

Co se počtu kusů týče, iPhonů prodal Apple ve čtvrtém čtvrtletí finančního roku 2017 celkem 46,7 milionu kusů, o něco více než čekali analytici.

Dařilo se i tabletům iPad. Těch se prodalo za 4,83 miliardy dolarů, což je o 14 procent lepší výsledek než ve stejných třech měsících roku 2016. O čtvrtinu na 7,17 miliardy se zvýšily tržby z počítačů iMac.

Daleko největší nárůst však zaznamenaly příjmy ze služeb, jako jsou třeba Apple Music, iCloud či App Store. Vyšplhaly se na 8,5 miliardy dolarů, a byly tak o 34 procent vyšší než před rokem. V případě služeb se jednalo se o rekordní výsledek v historii firmy.

Akcie letí nahoru

Spokojeni mohou být investoři Applu. Cena akcií rostla po závěru obchodování asi o tři procenta a dosáhla rekordních 173 dolarů. Tržní hodnota firmy se tak blížila 900 miliardám dolarů. Od začátku roku si již akcie Applu připsaly zhruba 50 procent.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.