Tržby výrobce zdravotnických lůžek Linet Group dosáhly v uplynulém obchodním roce 2016/2017 téměř tří miliard korun, meziročně o 12 procent méně. Příčinou byla nepříznivá politická situace v nejvýznamnějších obchodních regionech, konkrétně šlo o prezidentské volby v USA i ve Francii, nejistota brexitu a regionální nestabilita na Blízkém východě. Naopak největší růst prodejů firma zaznamenala v Itálii, Španělsku a Mexiku. Ve čtvrtek to řekla Daniela Benešová z komunikační agentury Taktiq.

Čistý zisk společnosti přesáhl v uplynulém obchodním roce 500 milionů korun. Vývoz představuje 88 procent celkového obratu, podíl tak zůstal stejný jako v předešlém obchodním roce 2015/2016. Růst prodeje na jihoevropských trzích a v Mexiku kompenzoval mírný pokles prodejů ve Spojených státech amerických, na Středním východě a v Africe.

V Želevčicích u Slaného, kde byla loni postavena další výrobní hala, Linet zaměstnává 800 lidí. "Letos plánujeme navýšit dle zakázek tento stav až na 900," uvedla Benešová. Další stovky zaměstnanců Linet Group pak pracují v Německu, kde je jedna z dceřiných společností.

Firma nyní v České republice shání několik desítek zaměstnanců, jde především o pozice ve výrobě. "Nedostatek kvalifikovaných, ale i nekvalifikovaných pracovních sil stále přetrvává. To i přes navyšování mzdy v naší společnosti a rozšiřování portfolia benefitů," dodala Benešová.

Společnost se situaci snaží řešit například tím, že investuje více do vzdělávání zaměstnanců a jejich odborného růstu. "Zintenzivňujeme spolupráci se vzdělávacími institucemi, kde se snažíme navázat vztah s budoucími specialisty. Musíme zvýšit informovanost potenciálních uchazečů, v neposlední řadě posílit komunikaci na sociálních sítích, kde právě generace budoucích odborníků často vyhledává informace," uvedla Benešová.

Linet Group je největším evropským dodavatelem zdravotnických a pečovatelských lůžek, nábytku, matrací zabraňujících proleženinám a podobně. Holding sídlí v nizozemském Dordrechtu a zaměstnává zhruba 1500 lidí. Své produkty vyrábí ve dvou závodech: v německém Wickede a u Slaného na Kladensku. Vyváží do více než sta zemí po celém světě. Generálním ředitelem společnosti Linet Group je Tomáš Kolář.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru