Za porušení zákonů na ochranu ovzduší zaplatí americké společnosti ExxonMobil Corp. a PDC Energy Inc. každá 2,5 milionu dolarů (zhruba 55 milionů korun). Další a podstatně vyšší sumy musí firmy investovat do své technologie.

Jak oznámilo ministerstvo spravedlnosti, Exxon řádně nezajistil a nekontroloval provoz osmi petrochemických závodů v Texasu a Louisianě. Kromě pokuty musí firma investovat téměř 300 milionů dolarů do nové monitorovací technologie. Společnost PDC je pokutována za emise těkavých organických sloučenin do ovzduší při průzkumných pracích a při produkci ropy a zemního plynu. Souhlasila s tím, že do modernizace svého provozu investuje 18 milionů dolarů. Obě společnosti nicméně vinu odmítají.

Někteří ochránci životního prostředí poukazují na to, že trest je pro ropného giganta Exxon příliš nízký, pokud se vezme v úvahu závažnost prohřešku a více než desetiletá délka porušování zákona. Podle amerických úřadů se díky dohodě sníží toxické emise včetně benzenu o 1500 tun ročně a o tisíce tun klesnou emise dalších chemikálií.

Společnost Exxon si investice do technologie může dovolit. Za prvních devět měsíců letošního roku vydělala 11,3 miliardy dolarů, o 84 procent víc než ve stejném období v roce 2016. V dubnu federální soud firmě nařídil zaplatit téměř 20 milionů dolarů za únik několika tun znečišťujících látek v texaském městě Baytown. Proti tomuto rozhodnutí se společnost odvolala.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru