Od letošního července do konce září klesla v Česku výroba masa, naopak roste nákup mléka. Mlékárny a odbytová družstva nakoupily o 8,7 procenta litrů více. Ceny mléka byly vzhledem k nízké úrovni v loňském třetím čtvrtletí o 38,4 procenta vyšší. 

Podle nových údajů Českého statistického úřadu zemědělci vyprodukovali ve 3. čtvrtletí 107 205 tun masa, to je meziročně o 2,8 procenta méně. Nižší byla výroba vepřového (5,2 procenta) a hovězího (sedm procent), produkce drůbežího mírně stoupla (dvě procenta).

"Posledních deset let v Česku klesá výroba vepřového masa. Navíc poslední dobou je zde negativní trend, že se zvyšují objemy dovozu," nabízí vysvětlení klesající výroby vepřového masa ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal. Dovoz se meziročně zvýšil o 3,7 procenta. Nejvíc prasat do tuzemska míří z Německa, Dánska nebo Nizozemska. 

Na české porážky sice míří méně zvířat, zemědělci za ně však podle ČSÚ utržili víc peněz. Například cena jatečných prasat meziročně vzrostla o osm procent. Farmáři prodávali jatečná prasata za průměrnou cenu 34,23 koruny za kilogram živé hmotnosti nebo 44,50 koruny za kilogram jatečné hmotnosti. 

Rostoucí ceny vepřového potvrzují i tuzemské masokombináty. Například podle Karla Pilčíka, ředitele MP Krásno, vepřové maso meziročně podražilo o několik desítek procent. Ceny podle něj porostou i v dalších měsících. "Cena vepřového masa se mění každým týdnem a je zároveň těžké dopředu odhadnout, jakým to bude směrem," dodal již dříve ředitel řeznictví Zeman maso-uzeniny Eduard Koranda. 

Za poklesem produkce hovězího masa může podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka stát větší poptávka v zahraničí. O české maso je dlouhodobě velký zájem. Největší podíl na vývozu živého skotu má Turecko, následuje Rakousko, Německo či Polsko. 

Podle předběžných výsledků ČSÚ se během posledních tří měsíců z Česka víc zvířat vyvezlo, než dovezlo. Tento přebytek obchodní bilance se meziročně u skotu mírně snížil, výrazně klesl u prasat a nepatrně se zvýšil u drůbeže.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru