Zisky a tržby internetového Amazonu za třetí čtvrtletí překonaly očekávání. Firma v pátek uvedla, že čistý čtvrtletní zisk vzrostl o 1,6 procenta na 256 milionu dolarů oproti 252 milionům ve stejném období minulého roku. Tržby stouply o více než třetinu na 43,5 miliard a společnost očekává před Vánocemi  jejich další nárůst.

Po zveřejnění výsledků vyskočila cena akcií Amazonu na více než tisíc dolarů za kus.

Pro poslední tři měsíce roku Amazon počítá s obratem 56 až 60,5 miliardy dolarů. To by představovalo zvýšení mezi 28 a 38 procenty. Provozní zisk za příští čtvrtletí firma odhaduje mezi 300 miliony a 1,65 miliardou dolarů.

Silná expanze Amazonu se odráží i v obrovském nárůstu počtu zaměstnanců ve třetím čtvrtletí. Firma meziročně zvýšila jejich počet o 77 procent, a zaměstnává jich tak více než půl milionu.

K příznivému výsledku pomohl i vstup Amazonu do řetězce se zdravou výživou Whole Foods a růst prodejů během letní slevové akce "Prime Day". Ty přispěly k obratu největšího internetového prodejce na světě částkou 1,3 miliardy dolarů a na provozním zisku se podílely jednadvaceti miliony dolarů. Společnosti Whole Foods koupil internetový prodejce letos v červnu.

Společně s Amazonem posilovaly ve čtvrtek i akcie firem Alphabet a Microsoft. Analytici z Wall Street tak mluví o "Super Čtvrtku". Prvním důvodem je velikost zmíněných firem. Tržní hodnota firem Alphabet, Amazona, Microsoft a také Intel a Twitter (jež ve čtvrtek také vydaly výsledky za třetí kvartál) totiž dohromady přesahuje 2 biliony dolarů - mají tak v akciových indexech velkou váhu. Druhým důvodem je, že akcie technologických firem patří letos mezi hlavní tahouny burzy.

Výsledky za třetí čtvrtletí také ukázaly, že se daří i Googlu, i díky zrychlujícímu se růstu online reklamního trhu. Hodnota akcií Alphabetu, která je mateřskou společností Googlu, taktéž po konci řádných obchodních hodin překonala hranici tisíce dolarů, což byl nárůst o tři procenta. Trhy tak reagovaly na to, že se tržby firmy zvýšily o čtvrtinu na 27,8 miliard dolarů.

Nový rekord nastolil i Microsoft s nárůstem kurzu o necelá čtyři procenta na více než 82 dolarů za akcii. Hodnota společnosti se tak blíží 630 miliardám dolarů a je nejvyšší v historii firmy, dokonce vyšší než v roce 1999, kdy vrcholila bublina na trhu akcií technologických a internetových firem.

Akcie Twitteru vzrostly včera o 18,5 procenta.

"Byly tu určité obavy, jestli tyto akciové tituly mají ještě prostor pro další růst a jestli nejsou nadhodnocené. A vypadá to, že nejsou," řekl Paul Christopher, hlavní investiční stratég ve společnosti Wells Fargo Investment Management. "Pokud se technologickým firmám daří překonávat očekávní analytiků, je to dobré znamení," dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru