Společnost RBS Securities, která patří do britské finanční skupiny Royal Bank of Scotland Group (RBS), zaplatí ve Spojených státech více než 44 milionů dolarů (967 milionů korun). Je to za urovnání obvinění ohledně nekalých praktik při prodeji dluhopisů, oznámila ve čtvrtek státní zástupkyně za stát Connecticut Deirdre Dalyová.

RBS zaplatí pokutu 35 milionů dolarů a minimálně 9,09 milionu dolarů jako odškodnění více než 30 klientům. Jsou mezi nimi firmy, jako je Pacific Investment Management Co (PIMCO), Soros Fund Management a pobočky bank Barclays, Citigroup, Goldman Sachs a Morgan Stanley.

Banka s inspektory spolupracovala, trestní vyšetřování jednotlivců spojených s obchodováním bude pokračovat.

Dohoda je jedním z výsledků pětiletého federálního vyšetřování obchodů s dluhopisy, v němž bylo z trestných činů obviněno osm obchodníků, včetně dvou z RBS. Dalyová řekla, že banka v období 2008 až 2013 podváděla zákazníky v obchodech s hypotečními cennými papíry, aby si zvýšila zisk na úkor klientů.

Některé z firem, které se staly oběťmi podvodného jednání, byly příjemci federální finanční pomoci, uvedla agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru