Koncern General Electric bude spolupracovat s Applem na vývoji aplikace pro průmyslové společnosti. Softwarová platforma Predix, kterou GE představilo před dvěma lety, bude dostupná v iPhonech a iPadech.

Predix shromažďuje a analyzuje průmyslová data z přístrojů. Ta jsou pak díky cloudu dostupná lidem, kteří je obsluhují. Například výrobci leteckých motorů mají přehled o tom, jak fungují a zda v nich nedošlo k nějaké technické závadě. Služba má využití hlavně ve zdravotnictví, letectví nebo těžařském průmyslu. Nový Predix pro operační sytém Applu iOS bude ke stažení příští čtvrtek.

"Průmyslové podniky získají díky spolupráci Applu a GE přístup k výkonným aplikacím, které jim pomohou využívat předvídatelná data a analytické nástroje přímo na jejich tabletech a telefonech," řekl generální ředitel GE John Flannery.

Partnerství si pochvaluje také šéf kalifornské technologické společnosti Tim Cook. Podobně jako s GE spolupracuje Apple také s firmami jako SAP nebo IBM.

GE hodlá využít také technologii rozšířené reality, kterou Apple vyvíjí. Měla by pomoci konstruktérům vlaků odhalit mechanické problémy. Firma navíc vybaví mobily a notebooky od Applu zhruba 330 tisíc svých zaměstnanců.

General Electric by díky spolupráci s Applem mohl získat náskok před konkurenty, jako je německý Siemens nebo francouzský Schneider Electric, kteří analytické softwary rovněž nabízejí.

Největší americký průmyslový konglomerát GE v druhém kvartále letošního roku vykázal výrazný propad zisku i tržeb. Nedařilo se hlavně jeho divizi energetických připojení, která zajišťuje elektrifikaci a automatizaci pro odvětví těžby surovin nebo podniky síťových služeb. Od začátku letošního roku ztratily akcie společnosti asi 27 procent. Klesající hodnotu firmy odnesl v létě Jeffrey Immelt, který po 16 letech skončil ve funkci generálního ředitele a šéfa představenstva společnosti. V srpnu ho nahradil právě Flannery.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru