Farmáři stále hledají způsob, jak zabránit spekulantům ve skupování zemědělské půdy. Nyní mají od Bruselu návod, jak v souladu s evropským právem zamezit nadměrné koncentraci vlastnictví a prodeji polí investorům. Evropská komise před pár dny vydala návod, podle kterého mohou státy za určitých podmínek omezit prodej půdy.

"Chceme členským státům poskytnout srozumitelné pokyny ohledně toho, jak mohou regulovat prodej zemědělské půdy a zároveň respektovat právní předpisy Evropské unie, zejména pravidla týkající se volného pohybu kapitálu," popisuje Letizia Lupinová z tiskového oddělení Evropské komise. 

Podle Soudního dvora EU mohou státy za určitých podmínek přistoupit například k omezení velikosti prodávaného pozemku nebo k předkupnímu právu. O to se snaží i čeští farmáři. Před necelými dvěma roky s nápadem, jak při prodeji půdy zvýhodnit právě zemědělce, přišli velcí farmáři sdružení v Agrární komoře. Zákon se jim tehdy prosadit nepodařilo. Proti předkupnímu právu se ostře postavili drobnější zemědělci i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?