Farmáři stále hledají způsob, jak zabránit spekulantům ve skupování zemědělské půdy. Nyní mají od Bruselu návod, jak v souladu s evropským právem zamezit nadměrné koncentraci vlastnictví a prodeji polí investorům. Evropská komise před pár dny vydala návod, podle kterého mohou státy za určitých podmínek omezit prodej půdy.

"Chceme členským státům poskytnout srozumitelné pokyny ohledně toho, jak mohou regulovat prodej zemědělské půdy a zároveň respektovat právní předpisy Evropské unie, zejména pravidla týkající se volného pohybu kapitálu," popisuje Letizia Lupinová z tiskového oddělení Evropské komise. 

Podle Soudního dvora EU mohou státy za určitých podmínek přistoupit například k omezení velikosti prodávaného pozemku nebo k předkupnímu právu. O to se snaží i čeští farmáři. Před necelými dvěma roky s nápadem, jak při prodeji půdy zvýhodnit právě zemědělce, přišli velcí farmáři sdružení v Agrární komoře. Zákon se jim tehdy prosadit nepodařilo. Proti předkupnímu právu se ostře postavili drobnější zemědělci i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V článku se dále dozvíte

  • Evropská komise se zabývá možnostmi, jak prodávat zemědělskou půdu.
  • Připouští předkupní právo, naopak odmítá požadavek na to, aby kupující byl farmář z daného státu.
  • Čeští zemědělci se předkupní právo opět pokusí prosadit po volbách.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru