Tuzemská měna si v pondělí připisovala další zisky. Její kurz vůči euru se odpoledne dostal až k 25,74 koruny a byl tak jen pár haléřů od úrovně před zahájením umělého oslabování koruny ze strany České národní banky v listopadu 2013. Intervence skončily letos v dubnu a od té doby již koruna zpevnila vůči euru o více než 4,5 procenta. Aktuálně se kurz pohybuje okolo úrovně 25,78.

Úroky by mohly růst rychleji, než se čeká. Prospělo by mít do Vánoc klíčovou sazbu na úrovni jednoho procenta, říká Benda z vedení ČNB

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše posilování koruny vyplývá mimo jiné z toho, jakým způsobem obchodování na finančních trzích probíhá. "Pod vlivem komentářů investoři poté, co se kurz dostal pod 26 korun za euro, posunuli svá očekávání ohledně dalšího posilování," řekl Bureš. To znamená, že hráči například z řad investičních fondů nechávají své sázky na další zpevňování české měny otevřené a s vybíráním zisků, které by korunu naopak oslabilo, vyčkávají.

V článku se dále dozvíte

  • Od dubnového konce intervencí posílila česká měna vůči euru již o více než 4,5 procenta.
  • Nahoru korunu žene očekávané zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB a s tím související zvyšující se sázky na její další zpevňování.
  • Posilování koruny napomáhá i klidná situace na finančních trzích a ochota investorů hledat zhodnocení svých peněz i v rizikovějších aktivech.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru