Tuzemská měna si v pondělí připisovala další zisky. Její kurz vůči euru se odpoledne dostal až k 25,74 koruny a byl tak jen pár haléřů od úrovně před zahájením umělého oslabování koruny ze strany České národní banky v listopadu 2013. Intervence skončily letos v dubnu a od té doby již koruna zpevnila vůči euru o více než 4,5 procenta. Aktuálně se kurz pohybuje okolo úrovně 25,78.

Úroky by mohly růst rychleji, než se čeká. Prospělo by mít do Vánoc klíčovou sazbu na úrovni jednoho procenta, říká Benda z vedení ČNB

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše posilování koruny vyplývá mimo jiné z toho, jakým způsobem obchodování na finančních trzích probíhá. "Pod vlivem komentářů investoři poté, co se kurz dostal pod 26 korun za euro, posunuli svá očekávání ohledně dalšího posilování," řekl Bureš. To znamená, že hráči například z řad investičních fondů nechávají své sázky na další zpevňování české měny otevřené a s vybíráním zisků, které by korunu naopak oslabilo, vyčkávají.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?