Průmyslové ceny v září zrychlily meziroční růst na 1,7 procenta ze srpnových 1,4 procenta. Proti loňskému září se zvýšily i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. Nejvíce, téměř o 11 procent, zdražili zemědělští výrobci. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ), který současně zveřejnil srpnové výsledky zahraničního obchodu. Vývozní ceny klesly meziročně o 1,2 procenta, dovozní ceny o 1,1 procenta.

Meziroční růst průmyslových výrobců ovlivnily hlavně ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku, které stouply o 4,1 procenta. Rostly také ceny obecných kovů a kovodělných výrobků, dále koksu a rafinovaných ropných produktů. Naopak zlevnily dopravní prostředky, počítače, elektronika nebo plyn a elektřina.

Ceny v zemědělství rostly stejně jako v předchozích měsících meziročně dvouciferným tempem. Jejich růst však zpomalil na 10,8 procenta ze srpnových 12,5 procenta. V živočišné výrobě zdražilo hlavně mléko a vejce. V rostlinné výrobě rostly nejvíce ceny čerstvého ovoce a brambor.

Ceny stavebních prací se v září meziročně zvýšily o 1,7 procenta, tedy o desetinu procentního bodu než v srpnu. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v září vyšší o 1,7 procenta. Vzrostly například ceny za pojištění a penzijní financování.

Statistici v pondělí také zveřejnili, jak se v srpnu vyvíjel český zahraniční obchod. Ceny vývozu meziročně klesly o 1,2 procenta, a to zejména v důsledku posílení koruny vůči euru a dolaru. Zásadní vliv mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 3,1 procenta," uvedl ČSÚ. Ceny importu se v září snížily o 1,1 procenta. "Největší vliv na pokles celkového meziročního indexu mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 4,4 procenta," uvedl ČSÚ.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru