Jihokorejský koncern Samsung Electronics, největší světový výrobce paměťových čipů, letos vydělává skoro třikrát tolik než loni a kurz jeho akcií od počátku roku vylétl zhruba o polovinu. O to víc šokující je oznámení jeho místopředsedy a generálního ředitele Kwona oh-hjuna, že nejpozději v březnu příštího roku složí své funkce a odejde do důchodu. Pro společnost pracuje 32 let.

Výkonný šéf, přezdívaný "Mr. Chip", jako hlavní důvod uvedl, že Samsung Electronics prochází krizí nemající obdoby. "Jsem přesvědčen, že nastala doba, aby ve společnosti zavládl nový duch a nastoupilo mladé vedení," cituje čtyřiašedesátiletého manažera britský list Financial Times. "Ve vrcholovém vedení Samsungu očekávám další změny. Kwonovu rezignaci považují za první signál," okomentoval odchod dlouholetého šéfa Lee Byung-tae z Korejského ústavu pro vědu a technologie.
Kwon je jedním ze tří top manažerů, kteří společně řídí Samsung poté, kdy byl jeho místopředseda Lee Jae-yong (49) v srpnu odsouzen na pět let za úplatkářství a nelegální převod majetku do zahraničí. Proti rozsudku se ale odvolal. Lee koncern fakticky řídil namísto svého otce, jež je oficiálně předsedou.

Zpráva o odchodu výkonného šéfa přichází v době, kdy je Samsung Electronics nejziskovější technologickou firmou na světě. Za letošní třetí čtvrtletí očekává, že se provozní zisk meziročně skoro ztrojnásobí na 14,5 bilionu jihokorejských wonů (v přepočtu dle průměrného kurzu za leden – září je to zhruba 305 miliard korun). Celkové tržby koncernu by měly stoupnout o 30 procent na 62 bilionů wonů (1,3 bilionu korun).

Společnost dosahuje těchto skvělých finančních výsledků především díky zvyšujícímu se prodeji paměťovoých čipů a jejich stoupající ceně. "Nabídka paměťových čipů na globálním trhu nestačí uspokojovat rychle rostoucí poptávku, což žene cenu vzhůru," vysvětluje v německém listu Handelsblatt Kim Woon Hoo z investiční banky IBK.
Situace na trhu se podle něj zlepší až v roce 2019, kdy nové výrobní továrny spustí jak Samsung, tak jeho jihokorejský konkurent SK Hynix.

Právě čilá poptávka po čipech a jejich rostoucí ceny přispěly k tomu, že Samsung během letošního druhého čtvrtletí předstihl v jejich výrobě americký Intel. Experti předpokládají, že si světové prvenství v tomto klíčovém oboru nadále udrží.

Lépe, než se čekalo, se vyvíjí také byznys Samsungu s mobilními telefony. Společnost uvádí, že na nový telefon Galaxy Note 8 má mnohem více předběžných objednávek než na všechny předchozí přístroje této řady.

 

 

 
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru