Hlavní index německých akcií DAX ve čtvrtek poprvé ve 30leté historii stoupl nad 13 tisíc bodů. Investory láká relativně atraktivní hodnota akcií a optimismus ohledně dalšího ekonomického růstu, napsala agentura Reuters. Německý akciový trh je největší z akciových trhů v eurozóně. Jeho hodnota je 1,2 bilionu eur (31,1 bilionu korun). Od počátku roku DAX stoupl o 13 procent.

Během čtvrtka DAX vzrostl až o 0,2 procenta na 13 002 bodů, nakonec uzavřel se ziskem 0,1 procenta. Širší evropský index STOXX 600 skončil téměř beze změny.

Součástí německého indexu jsou převážně firmy zaměřené na vývoz. DAX je nyní na nejlepší cestě vykázat celoroční zisk již šestý rok za sebou. Akcie v regionu podporuje měnová politika a signály pokračujícího růstu zisků firem.

Ve čtvrtek získaly akcie další podporu z oslabení eura a zmírnění obav z politické krize ve Španělsku. "Příznivé tržní podmínky a úleva z důvodu snížení hrozby odtržení Katalánska v kombinaci s rekordně nízkými úrokovými sazbami a uvolněnou měnovou politikou pomohly dnes zvýšit DAX na novou rekordní úroveň," uvedl analytik FOREX.com Fawad Razaqzada. Růst indexu by mohl dále zrychlit v případě, že euro oslabí ze současných úrovní, což pomůže německým vývozcům.

Nejvíce se ve čtvrtek dařilo aerolinkám Lufthansa, které díky dohodě s Air Berlin stouply o 2,3 procenta. Automobilka Volkswagen posílila o jedno procento díky lepšímu hodnocení analytiků.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru