Pomerančová limonáda pro Čechy se vyrábí z jablek, pro Němce skutečně z pomerančů. Češi však zase mají kvalitnější dětskou výživu. Ukázalo to další testování dvojí kvality potravin, které nechalo provést ministerstvo zemědělství. Kromě privátních značek obchodních řetězců byly testovány i dětské výživy nebo psí granule. Zkoumány byly potraviny z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Německa.

Ukázalo se, že například špagety vyrobené pod stejnou značkou pro český a rakouský trh se liší už složením pšenice – v Rakousku se těstoviny vyrábějí z tvrdé semolinové pšenice, která je chutnější, pro český trh se používá běžná pšenice.

Test také ukázal, že v německém kečupu je větší podíl rajčat než v maďarském. Německá pomerančová limonáda se vyrábí ze skutečné pomerančové šťávy, zatímco pro český trh se používá šťáva jablečná.

Podle Mariana Jurečky vyjádřili o dvojí kvalitu potravin zájem i samotní zástupci obchodních řetězců, kteří se chtějí podílet na vyřešení tohoto problému. Pod tlakem se rozhodli kvalitu potravin upravit i výrobci.

"I tento test, zaměřený na kojeneckou výživu a privátní značky obchodních řetězců ukázal, že dvojí kvalita je tady stále velkým problémem. U privátních značek je možné jasně říct, že především zákazníci v České republice, v Maďarsku a na Slovensku dostávají výrobky s rozdílnou kvalitou, dost často s kvalitou horší," říká ministr zemědělství Marian Jurečka.

Výzkum pro ministerstvo zemědělství provedl Ústav konzervace potravin z Vysoké školy chemicko-technologické. Odborníci testovali celkem 21 produktů, z nichž se 11 výrobků ukázalo pro jednotlivé trhy jako velmi rozdílných, další tři se lišily mírně a sedm výrobků mělo v porovnání různých zemí stejnou kvalitu.

Ačkoliv test ukázal, že většina výrobků má horší kvalitu na českém trhu, některé české kojenecké výživy se ukázaly kvalitnější než ty německé. Například dýňová výživa stejného výrobce určená pro český trh obsahovala 90 procent dýně zatímco stejný výrobek určený pro německý trh obsahoval jen 65 procent dýně.

"Tady se také potvrdil trend dvojí kvality potravin, nicméně obráceně, kdy němečtí spotřebitelé dostávají kojeneckou výživu s nižším obsahem základní složky. Nevidím důvod, proč by měli mít jak čeští, tak třeba i němečtí zákazníci rozdílnou kvalitu," vysvětluje Jurečka a dodává, že v těchto průzkumech bude ministerstvo zemědělství dál pokračovat a ukazovat na firmy, které tuto nekalou praktiku používají.

V testování byly zastoupeny výrobky řetězců, které mají prodejny ve zmíněných zemích. Například Tesco ani prodejny Albert ze společnost Ahold nebyly zahrnuty, protože se nevyskytují na rakouském trhu.