Centrum Chodov ve středu otevře novou část, do níž vlastník Unibail-Rodamco investoval 170 milionů eur (v přepočtu 4,4 miliardy korun). Na místě bude nově k dispozici 300 obchodů, což je vůbec nejvíce mezi tuzemskými nákupními centry. Součástí bude také 40 restaurací a největší multiplex v Česku od společnosti Cinema City. Kino nabídne celkem 18 sálů včetně tří VIP sálů se 4DX kinosálem. V jednu chvíli kino pojme až 2600 diváků.

Centrum se po úpravách rozrostlo z 61 tisíc na více než 102 tisíc metrů čtverečních. Co do velikosti si však prvenství v Česku nadále drží OC Letňany, které má 125 tisíc metrů čtverečních ploch. Centrum Chodov se však díky modernizaci zařadilo mezi pět největších center v Česku. Mezi ty patří například také brněnská Olympia s celkovou plochou 110 tisíc metrů čtverečních.

Unibail-Rodamco je v současné době největší evropská společnost investující do komerčních nemovitostí. Celkem působí v jedenácti zemích Evropské unie, hodnota portfolia skupiny činí 42,5 miliardy eur. To je v přepočtu více než bilion korun. V Česku společnost vlastní také OC Černý Most. Právě na něm si před několika lety vyzkoušela, zda se vyplatí do rozšíření investovat. Za zhruba 2,5 miliardy korun nákupní středisko na konečné stanici metra linky B rozšířila na současných 81 tisíc metrů čtverečních nákupních ploch. Na místě tak v roce 2013 vytvořila prostor pro více než 160 obchodů.

Filozofií společnosti přitom není vytvářet pouze místo s obchody. "Chtěli jsme vytvořit nejen komerční, ale i volnočasovou destinaci s významem pro celý region," vysvětluje ředitel Unibail-Rodamco pro střední a východní Evropu Arnaud Burlin.

Jeho slova potvrzují současný trend, kdy se obchodní centra částečně proměňují. Stále více prostorů v nich zabírají restaurace či kavárny, kde lidé tráví čas. Zatímco před dvaceti lety tvořily restaurace a občerstvení zhruba tři až pět procent z celkového množství ploch obchodních domů, dnes je to patnáct procent a tento podíl stále roste. Naopak s menšími plochami si vystačí například prodejci elektroniky, kteří stále větší část svého zboží prodávají na internetu.

Centrum Chodov zaměstná zhruba 1700 lidí. Rozšíří se také počet parkovacích míst. Celkem na místě zaparkuje 3433 vozů, což je o tisíc více než dosud. Zákazníci se dočkají nových značek. Některé se na českém trhu objeví poprvé, jde například o Zara Home, Oysho, AX (Armani Exchange), Yamamay, Boux Avenue či AW Lab. Součástí centra je také The Designer Gallery, kde se prezentují zahraniční i lokální značky. Svou dosud největší prodejnu o rozloze 221 metrů čtverečních v obchodním centru otevře síť Sklizeno, která se zaměřuje na zdravé a farmářské potraviny.

Unibail-Rodamco není jediným vlastníkem obchodních center, kteří aktuálně investují do modernizace. Několik set milionů v současné době vkládá skupina CPI Property Group většinového vlastníka Radovana Vítka do rozšíření centra IGY v Českých Budějovicích. To se otevře ještě letos na podzim. Podle generálního ředitele CPI  Martina Němečka je modernizace starších obchodních center nezbytná pro jejich další úspěch. Samotné obchody již nestačí, úspěšnější jsou centra, kde mohou lidé trávit čas i jiným způsobem než nakupováním – například v kavárně.

Zcela nové obchodní centrum bylo dokončeno na začátku letošního roku v Jablonci nad Nisou. Celkem by během letošního roku mělo v Česku přibýt 57 tisíc metrů čtverečních plochy nákupních center. To je téměř o polovinu více než v loňském roce.

Celková plocha nákupních center v Česku dosáhla na začátku letošního roku 1,63 milionu metrů čtverečních. Se započítáním supermarketů, hypermarketu a kin, které jsou součástí center, je to 2,51 milionu metrů čtverečních.