Průměrná cena povinného ručení za celý trh letos meziročně klesla o 0,6 procenta na 2764 korun. Podle České kanceláře pojistitelů (ČKP), která tento údaj pravidelně zveřejňuje, vývoj odráží silně konkurenční prostředí v tomto segmentu pojišťovacího trhu. Podle výkonného ředitele České kanceláře pojistitelů Jana Matouška jsou na trhu hráči, kteří chtějí nabrat nové klienty, a to tlačí cenu povinného ručení níže.

Povinné ručení je však podle ČKP pro pojišťovny nadále ztrátové. Náklady na ně letos převyšují o 1,3 miliardy korun vybrané pojistné. Ztrátové pro pojišťovny stále zůstávají zejména pojistky tahačů návěsů a mladých řidičů do 30 let, ačkoliv těmto řidičům pojistky zdražují.

"Pojišťovny meziročně sazby nejrizikovějších segmentů zvýšily, zdražení je nedostatečné vzhledem k tomu, že jejich škody rostou ještě rychleji," uvedl výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.

Podle analýzy ČKP letošní průměrná cena nových pojistek řidičů osobních aut – fyzických osob klesla na 2998 korun z loňských 3001 korun. U firemních osobních aut se snížila na 3838 korun z loňských 3845 korun.

Na cenové dno se průměrné ceny povinného ručení dostaly v roce 2013. V následujícím roce se pojišťovny snažily dlouhodobý trend poklesu cen otočit a došlo k mírnému navýšení průměrné ceny. Od roku 2015 však znovu průměrné ceny povinného ručení osobních automobilů pokračovaly v poklesu.

V mezinárodním srovnání je povinné ručení v Česku podle ČKP levnější než ve většině evropských zemí. Například v Rakousku je v průměru dvaapůlkrát dražší a ve Švýcarsku je jeho průměrná cena víc než čtyřnásobná. I ve srovnání se zeměmi s podobnou ekonomickou úrovní, jako je Slovinsko, Slovensko, Chorvatsko, je průměrná cena povinného ručení v Česku nižší.

Celkem má povinné ručení v tuzemsku 7,73 milionu vozidel všech kategorií. Nepojištěných vozidel je podle odhadů asociace zhruba 130 tisíc. Registrovaných vozidel bylo podle statistiky Centrálního registru vozidel přes 8,5 milionu.

Zdroj: ČKP


 

Ve čtvrtém odstavci jsme opravili chybný údaj o průměrné ceně nových pojistek.