V evropském srovnání se Češi pojišťují málo. S ročním průměrem 492 eur na jednoho obyvatele, což odpovídá zhruba 12 tisíci korunám, jsou v žebříčku členských zemí EU na 18. místě.

Průměrné roční pojistné na jednoho obyvatele v zemích EU dosahuje víc než čtyřnásobku.

Podle expertů se Češi pojišťují málo hlavně v životním pojištění. Lidé na něj v Česku ročně platí v průměru jen zhruba 200 eur. Průměr EU je šestkrát vyšší. V některých zemích, jako je Dánsko a Finsko, přesahuje průměrné roční životní pojištění dokonce hranici tří tisíc eur a ve Francii a ve Velké Británii se k ní přibližuje.

Zájem o životní pojištění ani v minulosti v Česku nebyl nijak vysoký, v posledních dvou letech ale ještě víc ochladl. "V mezinárodním srovnání je tento vývoj s ohledem na růst ekonomiky a příjmů celkem výjimečný," potvrzuje Jan Urban, analytik České asociace pojišťoven. Nejvyšší průměrné roční pojistné na životní pojištění 233 eur Česko vykazovalo v letech 2010 až 2014.

Podle expertů je za tím souběh několika faktorů. Postupně se zpřísnila regulace životního pojištění a od loňska se rozložením provizí do pěti let motivace obchodních sítí a jejich prodejců k přepojišťování smluv snížila. Lidé se také víc dozvídali o tom, že přetáčením smluv by mohli přijít o většinu peněz, které pojišťovně v prvních dvou letech poslali. Omezily se daňové výhody životního pojištění. Pokud chce klient využívat daňových slev, nesmí už mimořádně vybírat peníze během trvání smlouvy. A pak je tu další významný faktor.

"V Česku zatím životní pojištění neslouží k zajištění dalšího příjmu v období penze. Využívá se hlavně na rizika úmrtí nebo invalidity, případně na spoření v produktivním věku. V západní Evropě jsou významným segmentem životního pojištění různé doživotní důchodové renty," řekl nedávno HN Karel Veselý, ředitel poradenských služeb Deloittu pro pojišťovnictví. Naráží tím na to, že Čechům většinou chybí úspory, za které by si mohli koupit rozumně vysokou důchodovou rentu v řádu tisíců korun měsíčně. Podle Veselého se také teprve nedávno začala měnit míra odpovědnosti Čechů ohledně postarání se o sebe ve stáří.

Experti se přiklánějí k tomu, aby stát zvýšil podporu produktů na stáří. "U nás je daňová podpora na životní a penzijní pojištění dost omezená maximální roční částkou, na kterou stát přispívá. A když si pak vezmete, že většina lidí si ani tu maximální částku nespoří, tak to jsou důvody, proč chybí poptávka po produktech doživotní renty," uvedl Veselý. Doživotní renty se dají v zahraničí nakoupit od pojišťoven nejen ze samotných úspor na životním pojištění, ale i z dalších produktů, jako jsou investice z podílových fondů.

Také podle České asociace pojišťoven by tento produkt potřeboval vyšší podporu státu. "Lidé by například formou nějaké daňové úlevy mohli být víc motivováni k tomu, aby si nevybírali peníze z životního a důchodového pojištění najednou před odchodem do penze a víc by si z nich kupovali rentu na důchod, jak je tomu v mnoha západních státech," řekl Urban.

Větší pozornost by podle asociace měl stát věnovat také komerčnímu zdravotnímu pojištění, které v mnoha zemích existuje nad rámec veřejného zdravotního pojištění. V Česku s ním současný systém počítá prakticky jen pro cizince. Podle průzkumu SC&C, který si asociace nechala zpracovat letos v květnu, převládá pozitivní názor na jeho zavedení. Se zavedením komerčního zdravotního pojištění by souhlasila téměř polovina Čechů. Značnou podporu má tato možnost podle asociace na krytí některých nadstandardních služeb v nemocnici, vyplynulo z průzkumu.

Evropské srovnání ročního pojistného na obyvatele (v eurech):

Země Roční částka
Švýcarsko
6606
Finsko 4359
Dánsko 4300
Nizozemsko
4284
Velká Británie
3921
Lucembursko
3878
Irsko 3412
Švédsko 3379
Francie 3097
Norsko 2947
Itálie 2417
Německo
2386
Belgie 2328
Rakousko
2034
Španělsko
1187
Portugalsko
1152
Island 1035
Malta 1013
Slovinsko
936
Kypr 864
ČR 492
Slovensko
408
Polsko 329
Řecko 326
Estonsko 275
Chorvatsko
270
Maďarsko
273
Bulharsko
139
Turecko 125
Lotyšsko 112
Rumunsko
97
Průměr IE
2010
EU (27) bez Litvy
2299

Zdroj: IE a ČAP.