Pražské Rašínovo (dříve Palackého) nábřeží má dvě dominanty - jednak nepřehlédnutelný Tančící dům, jednak méně nápadný, ale o to historicky významnější činžák hned vedle. Ten postavil dědeček prvního českého prezidenta Václav Havel a pojmenoval ho dům U Dvou tisíc (podle tehdejšího popisného čísla 2000). Slavná stavitelská rodina v domě bydlela od roku 1905 a velkou část života v něm strávil i zesnulý exprezident. Ten jej opustil až v polovině 90. let minulého století, když koupil vilu ve Střešovicích.

V místech, kde bývala Havlova pracovna v prvním patře secesního domu, je i dnes živo. Jen úplně jinak, než tomu bývalo za života slavného dramatika, disidenta a politika. Sídlí tam totiž investiční fond Reflex Capital, za nímž stojí zakladatel jednoho z největších středoevropských e-shopů Mall.cz Ondřej Fryc.

Václav Havel, snímek pořízený v bytě na Rašínově nábřeží, pracovna, 1993

Do činžáku se jeho fond poprvé nastěhoval v roce 2012, když vznikl ještě jako Spread Capital. Tehdy ale obsadil jen malou kancelář ve vyšším patře. Fryc firmu rozjel spíš jako své hobby a jako nástroj, jak zhodnotit část peněz, které vydělal na prodeji první části svého podílu v Mall.cz. "Zůstával jsem ale dál v Mallu a fondu se věnovali kolegové," vysvětluje v rozhovoru pro HN.

Potřeba větších kanceláří přišla až nedávno - loni Fryc definitivně opustil post šéfa Mall.cz a odprodal i zbytek svého podílu skupině Rockaway. Pro Reflex Capital (fond se přejmenoval) rázem bylo potřeba víc místa, Fryc se do něj hodlal zapojit naplno: "Havlovi nám nabídli tento prostor. Museli jsme to tu opravit, jak tu nikdo několik let nebyl. Chtěli někoho, koho znají a komu mohou věřit. Pro nás to byla i pocta," říká Fryc.

Takže v místech, kde vznikla slavná fotografie Tomkiho Němce, na níž Havel sedí u velkého okna s výhledem na Smíchov a Strahov a studuje dokumenty, se nyní rozhoduje o stamilionech korun. Reflex Capital má investice v 17 projektech včetně start-upu na sdílení kol Rekola a několik set milionů mu ještě zbývá k "utracení".

Frycův tým má v domě i slovutné sousedy. O dvě patra nad ním sídlí investiční fond Benson Oak Gabriela Eichlera. Původem slovenský podnikatel se po roce 1989 vrátil z emigrace v USA a byl Havlovým poradcem a přítelem. Později se proslavil, když ovládl antivirovou společnost AVG, kterou pak mnohonásobně zpeněžil při následném prodeji polským investorům. Eichler má v domě také podkrovní apartmán.

A v činžáku bydlí i ti, jimž dům spolu s palácem Lucerna, který také postavil Václav Havel, patří - tedy exprezidentův bratr Ivan Havel se svou manželkou Dagmar.

Velký rozhovor s Ondřejem Frycem o start-upech a podnikání v Česku si přečtete v úterních Hospodářských novinách.